X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Reformierakond ja SDE nõuavad Rataselt Kuusiku ametist vabastamist

{{1556631300000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonide juhid saatsid peaminister Jüri Ratasele (KE) fraktsioonide nimel kirja, milles nõuavad IT- ja väliskaubandusministri Marti Kuusiku (EKRE) ametist vabastamist. Kui Ratas seda sammu ei astu, kaalutakse Kuusiku vastu umbusaldusavalduse esitamist riigikogus.

"Võttes arvesse eile ilmsiks tulnud vägivallakahtlusi ning ka varasemaid seaduserikkumisi, oleme seisukohal, et minister Marti Kuusik ei sobi vastutusrikkasse valitsuse liikme ametisse," kirjutavad Reformierakonna fraktsiooni esimees Kaja Kallas ja SDE fraktsiooni esimees Jevgeni Ossinovski.

Nende hinnangul on juba praegu avalikkuses piisavalt andmeid, mis seavad kahtluse alla Kuusiku usaldusväärsuse valitsuse liikmena. Kallase ja Ossinovski hinnangul võivad vägivallakahtlused muuta Kuusiku šantažeeritavaks.

"Kuuludes valitsuse julgeolekukomisjoni ning vastutades riiklike infosüsteemide turvalisuse eest, puutub Marti Kuusik ametiülesannete täitmisel kokku suures ulatuses salastatud teabega. Ilmnenud vägivallakahtlused võivad muuta Marti Kuusiku šantažeeritavaks, mis on tõsiseks ohuks Eesti julgeolekule," kirjutavad fraktsioonide esimehed.

Nad lisavad, et hoolimata kriminaalasja tulemustest on valitsuse maine ja usaldusväärsus saanud juba praegu kahjustada.

"Valitsusjuht vastutab kogu valitsuse tegevuse eest. Kuna Marti Kuusiku erakond ei pea vajalikuks vabastada usalduse kaotanud minister ametist, palume teil astuda ainuõige samm peaministrina kujunenud olukorras ning vabastada Marti Kuusik ministriametist," kirjutavad Kallas ja Ossinovski.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige ja endine siseminister Katri Raik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Kuusik ei sobi ministriks.

"Mul on äärmiselt kahju minister Kuusiku abikaasast, kes on pandud äärmiselt raskesse olukorda. Ja mul on, ausalt öeldes, kahju, et minister Kuusik ei leia endas mehisust tagasi astuda, et tema parteijuht ei palu tal tagasi astuda, peaminister ei palu tal tagasi astuda," kommenteeris Raik.

Isamaa fraktsiooni kuuluv endine Rakvere teatri juht Üllar Saaremäe ütles, et tunneb Marti Kuusikut ka isiklikult juba paarkümmend aastat ega suuda süüdistusi uskuda.

"Me kõik oleme ju väga keerulises situatsioonis seda hindama. Nii palju kui ma olen Marti Kuusikuga kohtunud, siis ma ei tahaks küll väga uskuda, et seal väga tõsised kriminaalsed teemad taga on. Ma tahan seda väga loota. Politseile tuleb anda aega tööd teha ja ma usun, et sealt koorub ka see tõde välja," rääkis Saaremäe.

Keskerakondlasest riigikogu liige Maria Jufereva-Skuratovski ütles, et nemad ootavad fraktsioonis, millise tulemuseni viib uurimine.

"Vägivallajuhtumid on täiesti vastuvõetamatud, nulltolerantsiga, aga enne kõik ikkagi tahtsid teada, mis tegelikult oli ja kõik ootavad tõestusi," ütles Jufereva-Skuratovski.

Kui peaminister Jüri Ratas Marti Kuusikut ministrikohalt tagasi ei kutsu, plaanivad Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid minister Kuusikut riigikogus umbusaldada.

Toimetaja: Merili Nael, Hannes Sarv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: