Helme lubab Kuusiku juhtumi valguses hakata taastama põhiseaduslikku korda

Siseminister Mart Helme hinnangul on perevägivalla süüdistuste alla langenud ja seetõttu ministrikohalt tagasi astunud Marti Kuusiku ümber toimuv "nõiajaht" ja sellega on rikutud Eestis õigusriigi põhimõtteid, mida tuleb hakata taastama.

"Marti Kuusiku suhtes algatatud nõiajaht on uus maamärk Eesti poliitilises võitluses. Poliitiku hävitamiseks ei peljata enam räpasesse mängu kiskuda kogu perekonda, naist ja alaealisi lapsi," kirjutas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehees Helme kolmapäeval meediale saadetud avalduses oma parteikaaslasele viidates.

"Pean täiesti vastuvõetamatuks, et inimeste elu on hakatud Eestis hävitama ilma uurimise ja kohtuotsuseta ning anonüümsetele kommentaaridele toetudes," jätkas siseminister.

President Kersti Kaljulaid vabastas teisipäeval peaminister Jüri Ratase ettepanekul Kuusiku väliskaubandus- ja IT-ministri kohalt. Ratase sõnul otsustas Kuusik ise tagasi astuda. Esmaspäeval avaldas ajakirjandus mitmeid artikleid, milles väideti, et Kuusik on olnud vägivaldne oma abikaasas suhtes.

"Pean vastuvõetamatuks, et poliitilise ärategemise nimel on hakatud jalge alla talluma süütuse presumptsooni kui õigusriigi kõige olulisemat printsiipi. Süütuse presumptsiooni põhimõtte vastu eksis esmaspäeval riigikogus rängalt president Kersti Kaljulaid," leidis EKRE esimees.

"Näen, et pean siseministrina hakkama taastama Eesti põhiseaduslikku korda, mille järgi kedagi ei tohi käsitada kuriteos süüdi olevana enne, kui tema kohta on jõustunud süüdimõistev kohtuotsus," teatas Helme.

"Toetan Marti Kuusiku otsust ministriametist lahkuda ning keskenduda enda ja oma pere kaitsmisele. Soovin õiguskaitseorganitele edu tõe väljaselgitamisel," märklis Helme ja lubas, et EKRE esitab lähiajal peaminister Jüri Ratasele uue väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri kandidaadi nime.

Kuusik on kõige lühemalt ametis olnud minister Eestis. Ratase juhitud Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonivalitsus andis ametivande esmaspäeval.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: