President: Leedu ei saa Valgevenega Astravetsi asjus koostööd teha

Astravetsi tuumajaama ehitamine 2015. aastal.
Astravetsi tuumajaama ehitamine 2015. aastal. Autor/allikas: Aljaksandar Stelmahh/Wikimedia Commons

Vilnius ei saa Valgevenega tema ehitatava Astravetsi tuumajaama asjus koostööd teha, sest sellega tunnistaks Leedu jaama seaduslikkust ja kaotaks võimaluse nõuda selle sulgemist, ütles Leedu president teisipäeval.

"Ükskõik milline nõustumine selles osalemisega või ühiste asutiste loomine tähendaks Astravetsi tuumajaama seaduslikuks tunnistamist. See tähendaks, et seome oma käed ega saa nõuda, et Valgevene selle jaama kinni paneks," ütles Dalia Grybauskaite teisipäeval ajakirjanikele.

Tema sõnutsi puudutab see ka Valgevene ettepanekut luua ühine kiirgusseireteenistus, mille peaminister Saulius Skvernelis tahtis vastu võtta.

"Jah, täiesti. Koostöö Valgevenega Astravetsi küsimuses tähendaks Astravetsi õiguslikku tunnustamist ja meie käte sidumist," kinnitas Grybauskaite.

Ta rõhutas, et Astravetsi turvalisust ei ole võimalik tagada. 

"Espoo otsuse järgi ei ole küsimus elektrijaama ohutuses, vaid selles, et valitud ehitusplats ei ole turvaline. See tähendab, et see elektrijaam ei tohi üldse tööle hakata ja see peab olema Leedu poliitiliseks eesmärgiks," ütles president.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: