Leedu palub Euroopa Komisjonil vahendada lepet Astravetsi boikottimiseks

Leedu president Gitanas Nausėda.
Leedu president Gitanas Nausėda. Autor/allikas: Annika Haas

Leedu president Gitanas Nauseda pöördus Euroopa Komisjoni juhi Ursula von der Leyeni poole palvega vahendada Balti riikide vahel kokkuleppe saavutamist Valgevene Astravetsi tuumajaama boikottimiseks.

"Me oleme juba Euroopa Komisjoni presidendiga kokku leppinud, et temast peaks saama kogu protsessi vahendaja, kuna meie omavahelised kontaktid ei ole andnud loodetud tulemust," ütles Nauseda usutluses ajalehe Lietuvos Rytas telekanalile 24/7.

"Meil tuleb esitada tekst, mida kõik pooled saaksid arutada, millele Euroopa Komisjon annab hinnangu ja siis ootame, kas jõuame kokkuleppele või ei."

Nauseda avaldas lootust, et küsimuse lahendamiseks on rohkem väljavaateid, kui tõstatada see Euroopa Liidu tasemel.

Leedu on juba kuid lootnud saada Eestilt ja Lätilt kinnitust, et need ei hakkaks ostma Astravetsi tuumajaama elektrit, kui jaam sel aastal käivitatakse. Kumbki riik ei ole soovinud Leedule sellist lubadust anda. Astravetsi elekter pääseks Balti riikide turule Läti kaudu, mis ostab Vene elektritootmispiirkonna elektrit.

"Ma loodan, et me suudame Läti seisukohta muuta ning leiame ühise seisukoha Poola ja Balti riikide vahel mitte osta Euroopa Liidu välistes ebaturvalistes jaamades toodetud elektrit," ütles Nauseda viidates Astravetsi tuumajaamale.

Neljapäeval jättis Nauseda tüli tõttu tulemata Saaremaale kolme Balti riigi presidentide traditsioonilisele kohtumisele.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS, Lrt.lt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: