Leedus toimusid presidendivalimised ja kaks olulist rahvahääletust

{{1557654120000 | amCalendar}}
Foto: INTS KALNINS/Reuters/Scanpix

Leedus tänas presidendikandidaadist majandusteadlane Gitanas Nauseda pühapäeva õhtul inimesi, kes toetasid tema sõnumit heaoluriigist ja rahust poliitikas.

Esialgsetel andmetel juhib Nauseda presidendivalimiste esimest vooru 31 toetusprotsendiga.

Nauseda juhib 31,33 toetusprotsendiga, teatas keskvalimiskomisjon, kui kokku olid loetud 1415 valimisjaoskonna tulemused. Kokku on jaoskondi 1972.

Teisel kohal on parlamendisaadik Ingrida Šimonyte, kes on saanud 25,13 protsenti häältest ja kolmandal 23,78 protsendiga peaminister Saulius Skvernelis.

Šimonyte kuulutas juba pühapäeva õhtul pääsemist presidendivalimiste teise vooru.

"Tänan kõiki toetajaid mulle antud häälte eest ja paistab, et meil on veel kaks nädalat rasket tööd ees," ütles Šimonyte.

Skvernelis tunnistas kaotust presidendivalimiste esimeses voorus

Leedu Talurahva ja Roheliste Liidu ridades presidendiks kandideerinud peaminister Saulius Skvernelis tõdes pühapäeva hilisõhtul, et pääsemine teise vooru ei tundu enam tõenäoline.

"Paistab ebatõenäoline, et see täna juhtub," ütles Skvernelis telekanalile TV3, kui talt küsiti, kas ta suudab võita parlamendisaadik Ingrida Šimonytet, kes on jäämas teiseks.

Valimisaktiivsus oli 56,54 protsenti

Pühapäeval peetud Leedu presidendivalimiste esimeses voorus käis hääletamas 56,45 protsenti hääleõiguslikest kodanikest, teatas valimiskomisjon.

Lisaks presidendivalimistele hääletasid leedulased referendumil topeltkodakondsuse laiendamise ja parlamendisaadikute arvu vähendamise üle.

Valimisjaoskonnad avati kell seitse hommikul ja suleti kell kaheksa õhtul. Leedus on valimisõiguslikke elanikke 2 472 405.

Presidendivalimiste avavoorus kaks enim häält kogunud kandidaati pääsevad teise vooru, mis toimub 26. mail.

Esimeses voorus oli üheksa kandidaati

Presidendiks kandideeris üheksa kandidaati: Euroopa Komisjoni volinik Vytenis Povilas Andriukaitis, filosoof Arvydas Juozaitis, Euroopa Parlamendi saadik Valentinas Mazuronis, majandusteadlane Gitanas Nauseda, parlamendisaadik Mindaugas Puidokas, parlamendisaadik Naglis Puteikis, peaminister Saulius Skvernelis, parlamendisaadik Ingrida Šimonyte ja europarlamendi saadik Valdemar Tomaševski.

Ametisoleva presidendi Dalia Grybauskaite teine ametiaeg lõppeb 12. juulil. Presidendi ametiaeg kestab viis aastat. 

Lisaks uue presidendi valimisele hääletasid leedulased seimiliikmete arvu vähendamise üle 141-lt 121-ni. 

Teisel referendumil said leedulased hääletada, kas sünnijärgsel Leedu kodanikul on õigus jätta alles oma Leedu kodakondsus, kui nad saavad ka teise riigi kodakondsuse. Tegemist peab olema Euroopa ja transatlantilise lõimumise kriteeriumitele vastava riigiga. Vastavad kriteeriumid sõnastatakse uues seaduses.   

Praegu ei luba põhiseadus Leedu kodanikul olla samal aja mõne teise riigi kodanik, välja arvatud seaduses ette nähtud erijuhtudel.

Leedu Talurahva ja Roheliste Liit (LVŽŠ) võib maikuiste presidendi- ja Euroopa Parlamendi valimiste kaotuse korral võimult taanduda, ütles erakonna esimees Ramunas Karbauskis möödunud nädalal Leedu BNS-ile.

"Kui konservatiivid saavad oma presidendi, see tähendab kas Šimonyte või Nauseda (meie arvates on nad mõlemad konservatiivide kandidaadid), ja meie partei ei suuda võita Euroopa Parlamendi valimisi, soovitan ma LVŽŠ-l valitsuskoalitsioonist lahkuda," ütles ta.

Kui LVŽŠ presidendikandidaat, praegune peaminister Saulius Skvernelis kaotab valimised Ingrida Šimonytele või Gitanas Nausedale, tugevneb konservatiivse Isamaaliidu/Leedu Kristlike Demokraatide mõju poliitilises protsessis ja tugevneb surve LVŽŠ-le, selgitas Karbauskis.

Realistlik võimalus teise vooru jõuda oli arvamusküsitluste kohaselt kolmel kandidaadil.

44-aastane endine rahandusminister ja keskpanga nõukogu endine aseesimees Šimonyte koguks värske arvamusküsitluse kohaselt 31 protsenti häältest, 54-aastase majandusteadlase Nauseda toetus on aga 29 protsendi juures. Senise peaministri Skvernelise poolt hääletaks 20 protsenti valijatest.

Kui ükski kandidaatidest ei kogu esimeses voorus rohkem kui 50 protsenti häältest, toimub 26. mail teine voor kahe tugevama kandidaadi vahel.

Eurovalimisi peetakse samuti 26. mail ja Leedul on Euroopa Parlamendis 11 mandaati.

Nauseda on ametlikult parteitu, end samuti parteituna esitleva Šimonyte taga on aga Euroopa Rahvaparteisse (EPP) kuuluv erakond Isamaaliit–Leedu Kristlikud Demokraadid. Skvernelis on loomulikult seninse võimupartei LVŽŠ, kuigi ka tema on vormi poolest riigipeaks pürgimas sõltumatu kandidaadina.

ERR Leedus: kandidaatidele on heidetud ette vähest rahvusvahelist kogemust

Leedus viibiv ERR-i ajakirjanik Kadri Põlendik tõdes "Aktuaalses kaameras", et kolme kandidaadi toetus on väga tasavägine.

Leedus toimub presidendivalimiste esimene voor, kus üheksa kandidaadi seast valitakse need kaks, kes saavad teise vooru. Küsitluste järgi on edasipääsu võimalus kolmel kandidaadil, kelle toetus on väga tasavägine.

Valimisealistest üksnes 10 protsenti andis oma hääle eelvalimistel, seega enamik inimesi läks pühapäeval jaoskondadesse kohale.

Kuigi Šimonytet toetab konservatiivide partei, peetakse teda just kõige liberaalsemate väärtustega kandidaadiks. Näiteks toetab ta seksuaalvähemustele olulisi teemasid.

"Ma ei ole kandidaat, kes tegeleks hirmutamise või viha õhutamisega. Või pakuks lihtsaid ja kiireid lahendusi, mida ei ole olemas paljudele keerulistele sotsiaalsetele probleemidele, mis tuleb meil siin riigis ära lahendada," sõnas kandidaat Šimonyte.

Kõigile kolmele peamisele kandidaadile - Šimonytele, Skvernelisele ja Nausedale - heidetakse ette vähest rahvusvahelise töö kogemust. See ei paista aga valijatele kuigi palju korda minevat.

"Ma ootan värskeid vaatenurki, arusaama sellest, kuidas majandus toimib ja et välispoliitikat aetakse hästi," sõnas valija Kristina ERR-ile.

"Mina hääletasin naise poolt. Ma isegi palvetasin tema eest, tegin enda ees risti, et minu hääl satuks jumala kõrva," ütles omakorda valija Maria.

Skvernelis jäi lubaduse juurde valimiskaotuse korral ametist lahkuda

Leedu Talurahva ja Roheliste Liidu ridades presidendiks kandideeriv peaminister Saulius Skvernelis ütles pühapäeval, et jääb lubaduse juurde ametist lahkuda, kui ei pääse presidendivalimistel teise vooru.

"Ma võin kinnitada, et kui me täna kaotame, siis ma annan 12. juulil kindlasti sisse oma lahkumisavalduse," ütles Skvernelis ajakirjanikele.

"Ma olen oma arvamust väljendanud ehk kui ma jään kolmandaks või veel allapoole, siis kindlasti mitte," vastas Skvernelis, kui temalt küsiti, kas ta jääb uuesti nimetamise korral edasi peaministriks.

Skvernelis nõustus nädala algupoolel parteiliidri Ramūnas Karbauskise ettepanekuga minna presidendi- ja europarlamendi valimiste kaotuse järel opositsiooni.

Skvernelis ütles, et partei kaotaks, kui ta ei pääse presidendivalimistel 26. maiks plaanitud teise vooru.

Juhul kui erakond võidab europarlamendi valimistel rohkem mandaate kui praegu, oleks see võit, lisas peaminister.

"Kui inimesed otsustavad, poliitika mida meie valitsus on kaks ja pool aastat ajanud - meie sotsiaalküsimuste, korruptsioonitõrje, läbipaistvuse ja jätkusuutliku majanduskasvu poliitika - ei ole vastuvõetav, siis miks peaks seda rahvale peale suruma?" küsis Skvernelis retooriliselt.

Leedu Talurahva ja Roheliste Liidu esimees Karbauskis on öelnud, et tema partei lahkub valitsusest, kui see kaotab presidendivalimised ja europarlamendi valimised.

Plaanile on toetust väljendanud ka suurem osa partei seimifraktsioonist.

Valimisametnik: eelhääletusel tõsiseid rikkumisi ei tuvastatud

Leedus ei esinenud presidendivalimiste ja kahe referendumi eelhääletusel esmaspäevast laupäevani suuremaid rikkumisi, ütles pühapäeval keskvalimiskomisjoni esimees Laura Matjošaityte.

Matjošaityte sõnul saadi mitukümmend teadet võimalikest kampaaniarikkumistest laupäeval, kui jõustus kampaaniakeeld. 

"Kui võimalik rikkumine tuvastati, näiteks kui kampaaniamaterjalidega postitusi jagati sotsiaalmeedias, võtsime ühendust võimaliku rikkujaga ning nad eemaldasid selle (valimis)kampaania informatsiooni," ütles Matjošaityte.

Samuti teatas politsei valimiskomisjonile, et uurimisi ühegi reegli rikkumise suhtes pole algatatud. 

Toimetaja: Karin Koppel, Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: