Boris Johnson kaevati Brexiti asjus valetamise eest kohtusse

Boris Johnson.
Boris Johnson. Autor/allikas: PA/Scanpix

Endine Briti välisminister Boris Johnson valetas 2016. aasta Brexiti-referendumi kampaania ajal teadlikult Ühendkuningriigi Euroopa Liidu liikmesuse kulude kohta, seisab neljapäeval Londonis Westminsteri kohtule esitatud hagis.

Kohtuasjaks ühisrahastusest tuge saanud ärimees Marcus Ball esitas Johnsoni kohtu ette kutsumise taotluse, kus ta väidab, et valitseva konservatiivse partei mõjukas liige Johnson kuritarvitas parlamendisaadiku ametiseisundit, väites, et Suurbritannia saadab igal nädalal Euroopa Liidule 350 miljonit naela (400 miljonit eurot).

Kohtunik Margot Coleman lubas argumente vaagida ja kolmapäeval otsuse langetada.

Johnson ise Londoni Westminsteri kohtus ei olnud, aga tema advokaat Adrian Darbishire ütles, et endine Londoni linnapea ja Brexiti käilakuju, kes nüüd püüab Theresa May asemel peaministriks saada, ei teinud midagi valesti.

Balli advokaadi Lewis Poweri sõnul teadis Johnson väga hästi, et jutud 350 miljonist naelast nädalas ei vasta tõele, kuid esitas sellest hoolimata Ühendkuningriigist Euroopasse minevat rahasummat korduvalt valesti.

Johnson käitus "vastutustundetult ja ebaausalt" ning tema käitumine oli kuritegelik, ütles Power.

"Demokraatia nõuab avalikus ametis olijailt vastutustundlikku ja ausat juhtimist. Demokraatia sureb, kui poliitikud valetavad," hoiatas Power.

Johnsoni kaitsja Darbishire väitis, et tema klient ei käitunud kordagi ebaausalt ega valesti ning kogu süüdistuse taga on poliitilised motiivid.

Lewis Poweri sõnul pole hagil midagi pistmist poliitiliste motiividega, vahendab The Guardian.

Johnsonit ennast neljapäeval kohtus kohal polnud. Ametiisiku seisundi kuritarvitamises süüdimõistmisel on Suurbritannias maksimumkaristuseks eluaegne vangistus.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: AFP-BNS-ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: