Riigijuhid tänasid Prantsusmaal Normandia dessandi veterane ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1559818920000 | amCalendar}}

Prantsuse president ja Briti peaminister tänasid neljapäeval Normandia dessandi veterane ja meenutasid neid, kes selles 75 aasta eest aset leidnud operatsiooni ajal hukkusid.

Sõjaväevormi kandvad 90. eluaastates veteranid jälgisid Briti peaministri Theresa May ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni sõnavõtte tseremoonial Ver-sur-Meris, kus liidrid asetasid nurgakivi memoriaalile, kus jäädvustatakse tuhandete D-päeval ja järgnenud lahingutes hukkunute nimed. 

"Kui üht päeva saab pidada tulevaste põlvkondade saatuse jaoks määravaks nii Prantsusmaal, Suurbritannias, Euroopas kui ka mujal maailmas, siis see päev on 6. juuni 1944," ütles May. Veteranidele on öelda ainult üht - "aitäh", sõnas Briti peaminister. 

Samuti tänas veterane Prantsuse riigipea. 

Tegemist oli ühega mitmest neljapäevaks kavandatud mälestusüritusest. 

Suurbritanniast Portsmouthist asus 6. juunil 1944 Prantsusmaa põhjaranniku poole teele 156 000 USA, Briti, Kanada ja teiste liitlasriikide sõdurit. Tegemist oli ajaloo suurima kombineeritud dessandiga. 

Kuu lõpuks tõusis Normandias maabunute arv 850 000-ni, juuli algul aga ületas miljoni piiri. 

Normandia lahinguga sai alguse Euroopa vabastamine Saksa okupatsiooni alt.

"Mis iganes ka ei juhtuks, me seisame koos, sest see on meie ühine saatus," ütles Macron mälestusüritusel Põhja-Prantsusmaal. 

"Praegune vaidlus ei vähenda meie ühise ajaloo ja tuleviku jõudu - vastupidi," ütles Macron, viidates tõenäoliselt kõnelustele ÜK lahkumise üle Euroopa Liidust, teatas AFP. 

Macronil oli jagada häid sõnu ka Mayle, kelle jaoks on tegemist viimase rahvusvahelise üritusega enne Briti Konservatiivse Partei juhi ametist tagasiastumist reedel. 

"Oli meeldiv sinuga koos ja usalduslikult töötada," ütles Macron. "Liidrid vahetuvad, aga nende töö jääb," lisas ta. 

Trump ja Trudeau saabusid Põhja-Prantsusmaale Normandia dessandi üritustele

USA president Donald Trump saabus neljapäeval Põhja-Prantsusmaale, kus võtab osa Normandia dessandi 75. aastapäeva üritustest. 

"Suundun Normandiasse, et tähistada kõige vapramaid, kes iial on elanud. Me oleme igavesti tänulikud!" kirjutas Trump Twitteris enne lendu Caeni.

Normandias Colleville-sur-Mer'is mälestavad Trump ja Prantsuse president Emmanuel Macron dessandis ja sellele järgnenud lahingutes hukkunud USA sõdureid. 

Kolmapäeval osales Trump mälestusüritusel Suurbritannias Portsmouthis. Riigipea sõnul koheldi teda ÜK-s soojalt. 

Kolmapäeval külastas USA president ka Iirimaad, kus kohtus peaminister Leo Varadkariga.

Macron ja Trump kohtusid ka kahepoolselt ning läbirääkimistele järgnes töölõuna Colleville-sur-Mer'is.

Kanada peaminister Justin Trudeau osaleb seevastu tseremoonial Juno Beachilla, kus dessanti juhtisid Kanada väed.

Macron kutsus toetama "vaba maailma liitu"

Macron kutsus neljapäeval Normandia dessandi 75. aastapäeva kõnes toetama "vaba maailma liitu".

"Me ei tohi lõpetada tööd vaba maailma liidu nimel," ütles Macron ning tõi eeskujuks ÜRO, NATO ja Euroopa Liidu - multilateraalsed organisatsioonid, mida tema külaline, USA president Donald Trump sageli kritiseerib.

Mälestustseremoonia oli ka poliitiliselt sümboolne hetk, demonstreerides ühtsust ajal, mil pinged USA ja Euroopa vahel on teravad. Eriti pinevad on Macroni ja Trumpi suhted.

Macron rääkis dessandipäevast kui näitest, kuidas Briti, Kanada ja USA väed ühendasid Prantsuse vastupanuvõitlejate toel jõud vabaduse nimel.

"Me peame tõestama, et väärime seda rahu pärandit, mille oleme saanud," ütles Prantsuse president.

Ta lisas, et "Normandia lubaduse" vääriline olla tähendab "mitte kunagi unustada, et vabad inimesed saavad ühinedes jagu kõigist katsumustest".

Macron ütles Trumpile, et Prantsusmaa on valmis töötama riikidevahelise sõpruse nimel, mis on inimkonna ajaloole nii palju andnud.

Trump: sõjaliitlaste side on murdmatu

Trump ütles neljapäeval Põhja-Prantsusmaal Normandia dessandi 75. aastapäeva kõnes, et Ühendriikide ja tema liitlase Teise maailmasõja lahingutes sepistatud side on murdmatu.

"Kõigile meie sõpradele ja partneritele: meie kallis liit sepistati lahingute kuumuses, pandi sõjas proovile ja tõestati õnnistatud rahus. Meie side on murdmatu," ütles ta.

Trump pidas kõne Colleville-sur-Meri kalmistul, koodnime Omaha kandnud rannal, kus maabus Normandia dessandi ajal 150 000 liitlasvägede sõdurit.

"Õnnistagu jumal meie sõjaveterane, meie liitlasi, meie dessandipäeva kangelasi ja õnnistagu jumal Ameerikat," soovis Trump kõne lõpetuseks.

Trudeau: Normandia dessandis võidelnud surid meie pärast

Normandia dessandis oma elu kaotanud sõdurid surid sinu ja minu nimel, ütles neljapäeval Põhja-Prantsusmaal Kanada peaminister Justin Trudeau.

Peaminister pidas kõne dessandi 75. aastapäeval rannal, kus 14 000 kanadalast 6. juunil 1944 maabusid. Sõdurid "võtsid riski, mida maailmas poldud varem nähtud", ütles Trudeau. Lahingutes Saksa vägede vastu hukkus tuhandeid kanadalasi. 

"Kõikide kanadalaste kohustus on tagada, et nende lugu ja ohverdust iialgi ei unustataks," lisas valitsusjuht. 

Üritusel viibisid ka Kanada sõjaveteranid.

Putin: Normandiasse aastapäevale mittekutsumisest pole muret

Venemaa president Vladimir Putin ei tunne muret, et teda ei kutsutud liitlaste Normandia dessandi aastapäeva pidustustele.

"Mis puutub kutset... ega me kah igale üritusele kõiki kutsu. Miks mind peaks tingimata kõikjale kutsutama? Mis, kas ma olen mõni pulmakindral või? Mul on siin küllalt tegemist. Sellest ei ole üldse muret," ütles Putin kohtumisel rahvusvaheliste uudisteagentuuride juhtidega.

"Kui tegeleda mingi vandenõuteooriaga, võib kujutleda, et Lääne riigijuhid tahtsid omavahel sosistada, enne kui meiega ühendust võtavad," lisas president.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles kolmapäeval, et Normandia dessant ei omanud Teise maailmasõja tulemuses võtmetähtsust.

Trump: meie suhted Macroniga on suurepärased

Trump tunnistas neljapäeval, et tema suhted Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga ei ole alati olnud pilvitud, aga praegu on need lihtsalt suurepärased.

"Need on olnud mõnikord head ja mõnikord mitte, aga praegu on suurepärased," ütles Trump Põhja-Prantsusmaal Macroniga kohtudes.

Presidendid võtsid neljapäeval osa Normandia dessandi 75. aastapäeva tähistamisest Prantsusmaa põhjarannikul.

"Me oleme teinud ka väga edukat koostööd," lisas Trump kolleegiga töölõunale suundudes. Ta viitas USA ja Prantsuse sõjaväe ühistegevusele võitluses äärmusrühmitusega ISIS Süürias ja Iraagis.

"Teie sõjavägi on suurepärane. Minu inimesed ütlesid, et see on absoluutselt esmaklassiline. Nad teevad väga head koostööd," rääkis USA president.

Viimati kui Macron Prantsusmaal Trumpi võõrustas, see oli mullu novembris, kui tähistati Esimese maailmasõja 100. aastapäeva, lõppes kohtumine läbikukkumisega.

Trump oli juba saabudes vihane, sest Macron oli väljendanud toetust Euroopa sõjaväe loomisele. Ta narris Prantsuse presidenti Twitteris veel mitu päeva takkajärele, osatades tolle madalat reitingut.

Presidentidel on hulgaliselt poliitilisi erimeelsusi alates Iraanist ning lõpetades kliimamuutuse ja kaubandusega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: