Kasahstani politsei pidas presidendivalimiste järel kinni 500 protestijat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AP/Scanpix

Kasahstani politsei pidas presidendivalimiste järel kinni umbes 500 meeleavaldajat.

Protestijad polnud rahul presidendivalimiste tulemusega, mis oli selge juba enne valimis-jaos-kondade sulgemist. Meeleavaldajate hinnangul ei saa valimisi kuidagi vabadeks ja legitiimseteks pidada, vahendasid ERR-i teleuudised.

Siseministri hinnangul vahistati ainult radikaalseid inimesi. Kinni peeti ka mitu ajakirjanikku, suurem osa neist lasti küll õige pea lahti.

Valimised võitis oodatult Kassõm-Žomart Tokajev, kes juba lävepakuküsitluste järgi kogus 70 protsenti häältest.

Tokajevit soovitas presidendiks ametist lahkunud pikaaegne riigipea Nursultan Nazarbajev, kes on endiselt mõjuvõimsa julgeolekunõukogu juht ja võimuerakonna Nur Otan liider.

Enne presidendiks saamist oli Tokajev parlamendi ülemkoja spiiker. Sellel kohal on nüüd ekspresident Nazarbajevi tütar Dariga Nazarbajeva.

Nazarbajev oli Kasahstani esimene ja seni ainus president. Ta on alates Kasahstani iseseisvumisest 1991. aastal mitu korda võitnud presidendivalimised, viimati aprillis 2015, saades 97,75 protsenti valijate häältest. Tema praegune ametiaeg oleks pidanud lõppema tuleva aasta aprillis.

2007. aastal pakkus parlament talle kui esimesel presidendile võimalust kandideerida presidendiks piiramatu arv kordi.

Lääneriikide vaatlejad pole tunnistanud ausateks ühtegi Kasahstanis toimunud valimistest ning inimõiguslased süüdistavad Kasahstani võime pidevalt teisitimõtlejate mahasurumises.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: