Omaani lahes rünnati kaht naftatankerit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1560418860000 | amCalendar}}
Foto: ISNA/Reuters/Scanpix

Omaani lahes rünnati kaht naftatankerit, edastas neljapäeval Iraani telekanal PressTV.

Iraani telejaama andmetel kärgatas Omaani lahes neljapäeva hommikul kaks plahvatust. Meedia teatas ka mitmelt laevalt tulnud SOS signaalist.

Suurbritannia laevastik kutsus kõiki Omaani lahes viibijaid "äärmisele ettevaatusele", edastas Associated Press.

Agentuur Bloomberg kirjutas Araabia Ühendemiraatide Al-Fujayrah' sadama allikale viidates, et Omaani lahes põleb tanker Front Altair. Agentuur märgib, et tankeri hädakutsung saabus Al-Fujayrah'sse.

USA laevastiku andmetel sai Omaani lahe vahejuhtumis kannatada kaks laeva.

Omaani lahe vahejuhtum tõstis nafta hinda neli protsenti kuni 62,48 dollarini barrelist.

Araabia Ühendemiraadid teatasid mais tankeritevastasest sabotaažist, selles kahtlustati Iraani, kuid too lükkas kahtlustused tagasi.

Iraan: kahelt rünnatud tankerilt on evakueeritud 44 meeskonnaliiget

Väidetavalt rünnaku alla sattunud kahelt tankerilt on evakueeritud 44 meeskonnaliiget, kes toimetati Iraani sadamasse, teatas Teheran.

Üks tankeritest on MT Front Altair. Laeva operaatorfirma ütles, et pardal puhkenud tulekahju põhjuseks oli plahvatus.

Teine alus on Kokuka Courageous. BSM Ship Management ütles, et laeva kere sai kahjustada ja 21 meremeest evakueeriti, üks neist oli saanud kergelt viga.

Meedia väitel oli üht tankerit tabanud torpeedo ja teisel põhjustas plahvatuse magnetmiin.

Omaani lahes põleva tankeri meeskonnas olid kolme riigi kodanikud

Omaani lahes süttinud tankeri meeskond koosnes peamiselt kolme riigi kodanikest, kirjutab neljapäevane Norra leht Verdens Gang.

"Meeskond koosnes peamiselt Vene, Gruusia ja Filipiinide kodanikest," ütles ajalehele tankeriomaniku Frontline esindaja.

Tema sõnutsi oli laeva pardal 23 inimest, nad kõik on nüüdseks teisele alusele toimetatud.

Samas ei saanud ta kinnitada ajalehele teavet, et tankerit rünnati torpeedoga ja seda teavet veel kontrollitakse.

Lõuna-Korea firma laev päästis naftatankeri meeskonna

Lõuna-Korea firma kinnitas, et selle kaubalaev päästis Hormuze väinas ühe naftatankeri kõik 23 meeskonnaliiget.

Hyundai Merchant Marine Co. teatas, et selle kaubalaeva Hyundai Dubai meeskonna sõnul kuuldi naftatankeril MT Front Altair kolme plahvatust, enne kui viimane saatis hädakutsungi.

Hyundai Dubai saatis teele päästepaadi, et aidata MT Front Altairi 23 meeskonnaliiget, kes toimetati siis kaubalaeva. Hiljem anti päästetud üle Iraani päästelaevale.

Minister: tankerirünnak Jaapani energiajulgeolekut ei kahjustanud

Jaapani kaubandusministri sõnul ei kahjustanud arvatav rünnak Jaapani tankerile Hormuze väina lähistel Jaapani energiajulgeolekut ja ta ärgitas inimesi jääma rahulikuks.

"See ei ole Jaapani jaoks soovitav olukord," ütles minister Hiroshige Sekō arvatava rünnaku kohta. Tema sõnul rakendab valitsus kõikvõimalikke meetmeid, et energiajulgeolek tagada.

Vahejuhtum kahe naftatankeriga leidis aset ajal, kui Jaapani peaminister Shinzo Abe on kõrgtasemelisel kohtumisel Teheranis, et leevenda Iraani-USA pingeid.

Jaapan sõltub naftaimpordist Lähis-Idast ja suurem osa sellest tuleb läbi Hormuze väina, mille turvalisust peetakse riigile ülioluliseks.

Üks rünnatud tankeritest, Kokuka Courageous, vedas metanooli ja teine, Front Altair, vedas ligroiini ehk toorbensiini.

Iraan: tankerirünnak Jaapani peaministri visiidi ajal on kahtlane

Rünnakud kahele Iraani ranniku lähedal viibinud naftatankerile ajal, mil Jaapani peaminister Teheranis kõnelusi peab, on rohkem kui kahtlased, ütles Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif neljapäeval.

"Rünnakud Jaapaniga seotud tankeritele toimuseid ajal mil peaminister Shinzo Abe kohtus ajatolla Ali Khameneiga sõbralikeks kõnelusteks paljudel teemadel," kirjutas Zarif Twitteris.

Jaapani peaminister kohtus neljapäeva hommikul Iraani kõrgeima juhi ajatolla Khameneiga, et leevendada Teherani ja Washingtoni vahel tekkinud pingeid.

Välisministeeriumi pressiesindaja Abbas Mousavi väljendas tankerirünnakute ja Abe viisid kokkusattumuse pärast muret ning lisas, et need töötavad pingete leevendamise vastu.

"Iraan toetab koostööd ja kõnelusi piirkonnas," lisas ta.

Üks kahest tabamuse saanud tankerist - Kokuka Courageous - kuulub Jaapani kompaniile Kokuka Sangyo Ltd, teatas selle direktor.

Laeva omanik kinnitas, et alust rünnati, kuid ütles, et kõik 21 meeskonnaliiget suudeti päästa.

Iraani merevägi päästis Jaapani tankerilt Kokuka Courageous ja Norra Front Altairilt kokku 44 meeskonnaliiget.

Omanikfirma: Norra tanker ei ole pärast rünnakut uppunud

Norra tanker Front Altair ei ole pärast neljapäeval Omaani lahes aset leidnud rünnakut uppunud, nagu seda on mõned meediakanalid väitnud, rõhutas laeva omanikfirma peadirektor AFP-le.

"Ma saan kinnitada, et laev EI OLE uppunud," kirjutas firma Frontline peadirektor Robert Hvide Macleod AFP-le saadetud tekstisõnumis. Kõik pardal viibinud 23 inimest on ohutus kohas, lisas ta.

Norra mereameti teatel rünnati 111 000 tonnise veeväljasurvega tankerit Front Altair, mis seilas Marshalli saarte lipu all. Oli kolm plahvatust, kuid pardal keegi viga ei saanud. Meeskond pääses ühele mööduvale laevale.

Norra võimud manitsevad kõiki piirkonnas viibivaid laevu erilisele valvsusele ja soovitavad edasiste teadeteni Iraani vetest eemale hoida.

EL mainitseb Omaani lahe rünnakutega seoses vaoshoitusele

Euroopa Liit manitses neljapäeval maksimaalsele vaoshoitusele, et vältida olukorra eskaleerumist pärast rünnakut kahele naftatankerile Omaani lahes.

EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogherini pressiesindaja Maja Kocijančič ütles, et piirkond ei vaja uusi destabiliseerivaid elemente ja pingeid ning sestap kutsub Euroopa Liit üles maksimaalsele vaoshoitusele ja soovitab hoiduda provokatsioonidest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: