Pärsia lahe salapärastes rünnakutes sai pihta neli laeva

{{1557811560000 | amCalendar}}
AÜE tanker A. Michel Pärsia lahel.
AÜE tanker A. Michel Pärsia lahel. Autor/allikas: AFP / Scanpix

Pärsia lahel pühapäeval toimunud salapärastes rünnakutes sai kahjustada neli laeva ning juhtunu tõttu on piirkondlikud pinged laes, sest mõned riigid kahtlustavad, et rünnakute taga on Iraan.

Araabia Ühendemiraatide ametniku sõnul rünnati Fujairah' emiraadi juures nelja laeva: Saudi tankereid Al-Marzoqah'd ja Amjadi, Araabia Ühendemiraatie (AÜE) laeva A. Micheli ning Norra tankerit Andrea Victoryt.

Saudi energiaministri Khalid al-Falih' sõnul said riigi kaks tankerit "märkimisväärselt kahjustada", kuid keegi surma ei saanud ning naftat merre ei leki.

Andrea Victory omaniku Thome Groupi sõnul on tankeri keres auk ning see tekkis "pärast tundmatu objektiga veepiiril pihtasaamist". Meeskond pääses vigastusteta ning põhjaminemine laeva enam ei ähvarda, lisas grupp.

Iraani piirkondlik põhirivaal Saudi Araabia mõistis hukka "sabotaažiaktid" ja "kuritegeliku teo".

Samas ei rääkinud Saudi Araabia ega AÜE juhtunu iseloomust üksikasjalikult ega asetanud süüd ühelegi riigile. Küll on aga AÜE öelnud, et juhtunu oli "sihilik sabotaaž".

Riigid pole ametlikult omavahel ühendanud intsidente USA süüdistustega, et Teheran plaanib piirkonnas USA huvide kahjustamiseks mõeldud rünnakuid.

USA Iraani erisaadikult Brian Hookilt küsiti, kas USA arvates etendas Iraan laevarünnakutes mingitki rolli. Hook keeldus kommenteerimast ning ütles vaid, et Ühendriigid aitavad AÜE-l juhtunut uurida. Tema sõnul näib, et kaubalaevu ikkagi rünnati.

Fujairah' sadam on ainus AÜE naftaterminal Araabia mere rannikul. Sellega väldib riik Hormuzi väina, mida läbib pea kogu Pärsia lahe riikide naftaekspordist.

Iraan on korduvalt ähvardanud Hormuzi kinni panna, juhul kui tal peaks puhkema sõjaline vastasseis USA-ga. Pinged hakkasid tõusma pärast seda, kui Teheran teatas kolmapäeval, et lõpetas osade Iraani tuumaleppe nõuete täitmise.

Iraan nimetas nelja laevaga juhtunut "ärevusttekitavaks ja kahetsusväärseks" ning ärgitas juhtunut uurima. Riik hoiatas ka välisriike merejulgeolekut ähvardavate "avantüüride" eest.

Hispaania viis oma fregati Pärsia lahe lähistelt ära

Hispaania viis oma fregati, mis kuulus USA juhitavasse sõjalaevastikku, Ühendriikide ja Iraani vahel tekkinud pingete tõttu ajutiselt Pärsia lahe lähedusest ära.

Hispaania kaitseministeeriumi teatel ei läbi 215 meremehega sõjalaev Mendez Nunez Hormuze väina ega sisene Pärsia lahte nagu ülejäänud laevastik eesotsas USA lennukikandjaga Abraham Lincoln.

Ministeeriumi ei soovinud plaanimuutust selgitada.

Meedia teatab aga valitsusallikatele viidates, et Hispaania kardab sattumist Washingtoni ja Teherani pingetest tingitud soovimatusse konflikti.

Hispaania fregatt on laevastiku ainus alus, mis ei ole USA oma.

Hispaania õigustab fregati äraviimist tehniliste põhjustega

Hispaania kaitseminister ütles teisipäeval, et valitsuse otsus viia ära oma fregatt, mis lähenes USA sõjalaevastiku kooseisus Pärsia lahele, tehti tehnilistel põhjustel, mitte politiilistel kaalutlustel.

Kaitseminister Margarita Robles kinnitas, et otsust ei ajendanud vastumeelsus USA lennukikandja Abraham Lincoln saatelaevastikus Hormuze väina sisenemise ees.

USA laevastik suundub Pärsia lahte Ühendriikide ja Iraani vahel tekkinud pingete olukorras. Hispaania fregatt on laevastiku ainus alus, mis ei kuulu USA-le.

Robles ütles ajakirjanikele, et Pärsia lahe missioon ei kuulu kahe aasta eest allkirjastatud koostööleppesse, millega kaasati fregatt Méndez Núñez USA laevastiku õppemissiooni.

Hispaania laev ühineb teistega taas, kui jätkub laevastiku normaalne režiim, ütles minister, keeldudes USA Iraani-poliitika kohta arvamust avaldamast.

Hispaania meedia teatel kardab valitsus sattumist Washingtoni ja Teherani pingetest tingitud soovimatusse konflikti.

Kahele Saudi Araabia naftajuhtme pumbajaamale tehti droonirünnak

Kahele Saudi Araabia naftajuhtme pumbajaamale tehti teisipäeval droonirünnak, mis peatas toornaftavoo, ütles energiaminister Khalid al-Falih.

Rünnak tehti varahommikul riikliku naftafirma Aramco Idaprovintsist Punase mere rannikule Yanbu sadamasse kulgevale naftajuhtmele.

Pumbajaamas puhkes tulekahju ja töö peatati, ütles minister.

Aramco on katkestanud kahjude hindamiseni ajutiselt nafta pumpamise ida-lääne torujuhtme kaudu.

Riikliku julgeolekuameti teatel tehti rünnakud Ar-Riyadi piirkonda üheaegselt.

Jeemeni huthi mässulised teatasid teisipäeval rünnakust mitmele saudide elutähtsale sihtmärgile.

Jeemeni mässulised võtsid omaks rünnaku Saudi naftajuhtmele

Huthi mässulised teatasid teisipäeval, et droonirünnak Saudi Araabiale oli sõnum, millega soovitatakse lõpetada agressioon Jeemenis.

Mässuliste pressiesindaja Mohammed Abdel-Salam ütles, et huthid tegid teisipäeval Saudi Araabiale mitu droonirünnakut.

"See on sõnum Saudi Araabiale: lõpetage agressioon."

"Meie eesmärk on anda vastus kuritegudele, mida nad iga päev jeemeni rahva vastu toime panevad."

Araabia riikide koalitsioon eesotsas Saudi Araabiaga sekkus 2015. aastal Jeemeni kodusõtta valitsusvägede poolel.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: