USA ja Iraan vaidlevad Omaani lahe tankerirünnaku süüdlase üle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1560465840000 | amCalendar}}
Mike Pompeo pressikonverentsil
Mike Pompeo pressikonverentsil Autor/allikas: AFP/SCANPIX

USA välisminister Mike Pompeo süüdistas Omaani lahel kahe naftatankeri rünnakus Iraani, islamivabariigi välisminister lükkas reedel süüdistused tagasi.

Pompeo sõnul tugineb USA oma süüdistuses luureandmetele selle kohta, millist relva rünnakus kasutati, vahendas BBC.

"USA hinnangul on Iraani islamivabariik vastutav rünnakute eest," ütles Pompeo Washingtonis pressikonverentsil.

"See hinnang tugineb luureandmetele, kasutatud relvadele, operatsiooni läbiviimiseks vajalikule oskustasemele, hiljutisele sarnasele Iraani rünnakule laevale ning faktile, et ühelgi piirkonnas tegutseval rühmitusel ei ole selleks vahendeid ega oskusi," rääkis Pompeo.

Ühendriikide sõjavägi avaldas hiljem mustvalge video, millelt võis näha, kuidas Iraani sõjaväelased eemaldavad lõhkemata magnetmiini ühelt alustest.

"Need provotseerimata rünnakud on selge oht rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule, jultunud rünnak navigatsioonivabadusele ning vastuvõetamatu pingete suurendamine Iraani poolt," lisas Ameerika Ühendriikide välisminister.

Pompeo teatas, et andis USA suursaadikule ÜRO juures Jonathan Cohenile korralduse tõstatada väidetavad rünnakud veel neljapäeval toimuval ÜRO Julgeolekunõukogu istungil.

Ministri sõnul on USA eesmärk tuua Iraan tagasi tema tuumaprogrammi ja piirkondlikku tegevust käsitlevatele kõnelustele.

Siiski lisas ta: "Ühendriigid kavatsevad kaitsta oma üksusi ja huve ning seista koos meie partnerite ja liitlastega üleilmse kaubanduse ja piirkondliku stabiilsuse kaitseks."

Iraan tõrjus USA süüdistusi

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif nimetas reede varahommikuses Twitteri-postituses USA süüdistusi osaks pistrikutest poliitikute vandenõust.

Zarif kirjutas, et USA asus ilma ainsagi otsese või kaudse tõendita kohe tegema järeldusi Iraani vastu. Tema sõnul üritab USA varjata majandusterrorismi, viidates sellega taaskehtestatud sanktsioonidele Iraani suhtes.

Üks kõrge Iraani ametnik oli ka juba varem BBC-le öelnud, et Iraanil ei ole neljapäeva hommikul toimunud plahvatustega strateegilise Hormuze väina lähedal mingit seost.

Iraak manitseb USA-d tankerirünnakute järel rahu säilitama

Iraagi peaminister Adel Abdel Mahdi manitses reedel telefonivestluses USA välisministrit Mike Pompeod säilitama rahu hoolimata pingetest, mille on põhjustanud tankerirünnakud Omaani lahel.

Vestlus leidis aset pärast seda, kui USA president Donald Trump oli süüdistanud neljapäeval kahele naftatankerile tehtud rünnakutes Iraani.

Abdel Mahdi büroo teatel helistas Pompeo Iraagi peaministrile, et arutada kriisi Ühendriikide ja Iraani Islamivabariigi vahel.

Abdel Mahdi ütles Washingtoni esidiplomaadile, et Iraak püüdleb rahu poole.

Peaminister on pakkunud Iraaki vahendajaks USA ja Iraani vahel, kuid seni ei ole tema ettepanekutest tulu tõusnud.

Trumpi sõnul on rünnakutel Hormuze väina läbinud naftatankeritele "Iraani käekiri".

Iraan eitab seotust ja välisminister Mohammad Javad Zarif  süüdistab USA-d "diplomaatia saboteerimise" katses.

Iraak on toimunu hukka mõistnud, kuid ei süüdista selles ühtki konkreetset riiki.

Abdel Mahdi hoiatas nädala algul sõjaohu eest.

"Iraan ei ole nõrk ja nõrk ei ole ka USA. Kõik teavad, et sõda läheb kalliks maksma. Mitte keegi ei taha sõda, aga kas see tähendab, et meil on rahu? Ei," sõnas ta teisipäeval ajakirjanikele.

Bagdadil on Ühendriikidega tugevad sõjalised ja diplomaatilised sidemeid, kuid nad on lähedased ka Teheraniga, sest Iraan on üks nende tähtsamaid kaubanduspartnereid ja riike ühendab suur šiiakogukond.

Allikas: AP - BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: