X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ERR Brüsselis: euroskeptikud jätkavad uues parlamendis killustunult

Euroskeptikud jätkavad uues Euroopa Parlamendis üsna killustunult. Nende suurimaks grupiks kujuneb Itaalia Liiga ja Prantsusmaa Rahvusliku Liidu baasil moodustunud fraktsioon nimega Identiteet ja Demokraatia.

Uue parlamendifraktsiooni sünnile tuli kolmapäeva õhtul kaasa aitama Prantsusmaa Rahvusliku Liidu juht Marine le Pen. Sellesse gruppi kuulub 73 liiget 751-kohalises parlamendis, teiste hulgas ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poliitik Jaak Madison, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me üritame kokku hoida eelkõige soomlaste ja taanlastega ehk Põlissoomlastega ja Taani Rahvaparteiga. Nendega koos oleme vaadanud, et kõige mõistlikum on olla parempoolses grupis, mis tõenäoliselt hetkeseisuga saab olema üks kõige suuremaid," selgitas Madison, kellest sai fraktsiooni laekur.

Suurimad jõud grupis on Itaalia Liiga ja Prantsusmaa Rahvuslik Liit.

"Oleme näinud, et katsed luua Euroopa superriiki ei ole osutunud väärtuslikuks.," ütles fraktsiooni Identiteet ja Demokraatia esimees Marco Zanni.

Neljapäevasel pressikonverentsil ilmnesid kohe ka erinevad arusaamad värskete liitlaste vahel näiteks küsimuses, kuidas suhtuda Putini Venemaasse.

"Me ei näe mingit vajadust pikendada sanktsioone Venemaa vastu. Lihtne. Me ei ole Venemaa-meelsel positsioonil, minu jaoks on see Saksamaa-meelne ja Euroopa-meelne positsioon. On meie huvides omada häid suhteid Venemaaga.
Venemaa ei ole minu arvates meie vaenlane," rääkis Saksamaa AfD liige Jörg Meuthen.

"Mind häirib ka see, et EPP suurim jõud on Saksa Kristlikud Demokraadid, kes teevad gaasidiili trasse venelastega. See ka häirib mind. Mind häirib väga palju asju, aga lõppkokkuvõttes, kui lasta ennast kõikidest asjadest häirida, siis istud üksinda nurgas ja oled sõltumatu saadik, kes mitte midagi teha ei saa," kommenteeris Madison.

Üksinda nurka jäämise oht ähvardab euroskeptilise fraktsiooni liiget ikka, kuivõrd peavooluparteid reeglina ignoreerivad kõiki nende algatusi.

"Ma kindlasti ei tunne, et meid jäetakse kuidagi nurka ja me midagi teha ei saa. Kui on tahtmist, siis kindlasti meie hääl kõlab," ütles Madison.

Suure euroskeptikute grupiga ei liitunud Konservatiivide ja Reformistide grupp, kus domineerib Poola võimupartei. Põhjuseks on just suhtumine Venemaasse. Samuti jätkab eraldi Brexiti juhttegelane Nigel Farage.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: