Valitsus plaanib hakata asutusi ja ameteid liitma

Jaak Aab.
Jaak Aab. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Peamiselt Euroopa Liidu uue eelarveperioodi muutuste tõttu plaanib riik hakata erinevaid ameteid ja asutusi konsolideerima. Täpne kava mida ja millal liidetakse peaks selguma augustis.

"Me analüüsime konsolideerimisi. Tegelikult on mõnedes valdkondades need juba toimunud. Tuletan meelde politsei- ja piirivalveametit või mõnd teist ametit. Erinevate valdkondade asutused, ka sihtasutused ja ametid on analüüsi all," ütles riigihalduse minister Jaak Aab.

Aabi sõnul on veel vara rääkida kui palju asutusi võiks ühendada või kui palju võiks sellest rahalist kokkuhoidu tekkida. "Me kõigi valdkondadega ehk siis kõikide ministeeriumitega parasjagu seda teeme," rääkis Aab. "Kuskil enne augustit või hiljemalt augusti alguses me peaksime kabinetis seda arutama."

Kui vaadelda riigiasutuste konsolideerimist viimase 10 aasta jooksul siis Aabi hinnangul on plaanitav reform ambitsioonikam. "Võrreldes sellega on suurem reform. Ta on riigireformi üks osa. Tegelikult on eesmärk vähemate ressurssidega pakkuda veelgi paremat teenust. See ongi keeruline. Aga me üritame seda teha," märkis Aab.

Aabi sõnul ei ole iseneesest riigi tegevuste konsolideerimises midagi uut ja seda on ka varem tehtud. "Tugiteenuseid on juba ammu hakatud konsolideerima. Enamus ministeeriumitest, ametitest-asutustest on näiteks oma palga- ja personaliarvestuse andnud üle Riigi Tugiteenuste Keskusele. See on praktiliselt lõpule viidud. Nüüd tuleks vaadata veel mingisuguseid funktsioone. Näiteks ühendministeerium, siin on ju viis ministeeriumi, meil toimib üldosakond, hanked, kõik toimib koos."

Tema sõnul on osaliselt reform vajalik, sest Euroopa Liidu uuel eelarveperioodil on niikuinii vaja rakendusasutuste ülesanded üle vaadata. "Tuleb ju otsustada millise rakendusstruktuuriga me seda üldse hakkame rakendama. Palju neid erinevaid asutusi-ameteid või sihtasutusi vaja on. Kes seda rakendavad, mis valdkondades," ütles Aab.

Kui valitsus augustis asutuste ja ametite konsolideerimise kava heaks kiidab, siis läheb selle elluviimiseks knui paar aastat, ütles Aab. "Mõned ministeeriumid on teinud juba ettevalmistusi. Nemad võib-olla saavad kiiremini sellega hakkama, aga kui me räägime eurorahade struktuurist, siis tegelikult peaks ta kuskil aasta-pooleteisega toimuma, sest uus periood hakkab 2021."

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: