Rahandusminister Helme toetab Nolani filmile raha andmist

{{1560915720000 | amCalendar}}
Christopher Nolan Tallinnas
Christopher Nolan Tallinnas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Rahandusminister Martin Helme toetab Christopher Nolani Eestis tehtud filmivõtete kulutuste osalist katmist Eesti riigi poolt, sest näeb selles laiemat kasu kohalikule majandusele. Ka kultuuriminister Tõnis Lukas toetab rahaeraldist Nolanile.

"Põhimõtteliselt ma toetan sellist tüüpi projekte – Eestil on nendest palju võita, ühelt poolt toovad need osa makstud toetusest maksurahana riigieelarvesse koheselt tagasi ning teisalt annavad need tööd ja tulu erinevatele sektoritele alates filmitööstusega seonduvast ja lõpetades majutus- ning toitlustusasutustega," ütles Helme ERR-ile

"Selle konkreetse projekti puhul räägime miljonitest eurodest, mis kõik Eesti majandusse jäävad. Kas ja kuidas antud projekti toetamiseks raha leitakse, otsustab valitsus. Selleks on erinevaid võimalusi ja see arutelu on alles ees," lisas rahandusminister.

Mõned tunnid pärast ERR-i artikli ilmumist tegi Helmega sarnase avalduse ka kultuuriminister Tõnis Lukas, kelle sõnul on Eestis juba aastaid toiminud tagasimaksesüsteem, mille alusel makstakse välismaistele filmitegijatele tagasi 30 protsenti siia jäetud rahast.

"Kui seda poleks, siis nad oma raha siia ei tooks. Valiksid mõne riigi, kus makstakse. Ja makstakse väga paljudes riikides. Julm võistlus, kus võidujooksus Christopher Nolani filmile jäime üheks võitjaks meie. Kuna see on Eestile seni suurim sissetulek filmitootmisest, tuleb oma "osamakse" piirsummat senisega (mille alusel on siin olnud palju partnereid ka varem) võrreldes suurendada. Seda peab tegema seaduse järgi valitsus ja seda me homme ka teeme. Eesti majandusele ja eelarvele on sissetulek kordades suurem," selgitas Lukas.

ERR-ile teadaolevalt arutab valitsus neljapäeval kultuuriministeeriumi edastatud taotlust Christopher Nolani filmivõtetega Eestis tehtud kulutuste osaliseks katmiseks viie miljoni euroga.

Tegemist on Eesti Filmi Instituudi juures tegutseva tagasimaksefondi Film Estonia meetmega, mille kohaselt makstakse filmitootjale tagasi 30 protsenti Eestis tehtavatest kuludest.

Christopher Nolani filmi "Tenet" võtted lähevad Eestis maksma hinnanguliselt 16,5 miljonit eurot, millest Film Estonia peaks katma ca viis miljonit eurot.

Film Estoniale on esitanud taotluse tagasimakseks filmi tootja Warner Bros, kelle Eestis tehtud kulutused lähevad suures osas kohaliku tööjõu ja teenuste katteks. Filmi "Tenet" üldeelarve on 200 miljonit eurot. Eestit näidatakse filmi tegevustikus umbes 20 minutit. 

2017. aastal oli fondi eelarve juba üks miljon eurot, kuid mullu juba kaks miljonit. Ka käesoleval aastal on Film Estonial kasutada kaks miljonit eurot. Sel aastal toetab fond näiteks Eestis filmitud ajaloolist Soome mängufilmi "Helene". Kokku peaks sel aastal tagasimakse saama kuni üheksa projekti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: