Terviseamet ei soovita Narva Joaoru rannas supelda

Inimesed rannas
Inimesed rannas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Juuni alguses Narvas Joaaru rannas supelnud inimestel ilmnema hakanud nahaärritused võivad terviseameti hinnangul olla põhjustatud imiusside vastsetest ehk tserkaaridest, mistõttu soovitab amet seal ujumist vältida. Toksilisi sinivetikaid terviseamet ei leidnud.

Keskkonnatervise osakonna peaspetsialisti Lauri Liepkalnsi sõnul teatati terviseametile kuu alguses mitmel korral Narva Joaoru rannas ujunud inimestel esinenud suplemisjärgsest nahaärritust, mis ilmnes ebakorrapäraselt keha katvate sääse- või parmuhammustusi meenutavate punaste täppidena.

Narva linnavalitsuse palvel võttis terviseamet 13. juunil Joaoru rannast sinivetikaproovi, kus toksilisi sinivetikaid ei esinenud, ütles Liepkalns. Terviseamet konsulteeris ka Eesti Maaülikooli limnoloogiakeskusega, kelle hinnangul võib tegemist olla imiussi vastsete ehk tserkaaride tekitatud lööbega. Tserkaaridele sobib soe veekeskkond (temperatuur +20 °C). Veelindude rände tõttu on need parasiidid tõenäoliselt päris laialt levinud ning sarnaseid juhtumeid on ka varasematel aastatel ette tulnud muu hulgas Meelva järves, Võrtsjärves, rannajärves Suurlahes ning Ähijärves.

Tänavu on samalaadsete nahaärrituse osas tulnud teateid ka teistest supluskohtadest üle Eesti. Veekogudes, kus soodsate olude esinemisel võib leiduda vereimiusside vastseid, võivad tserkaarid põhjustada tundlikuma nahaga inimestel allergilise reaktsiooni.

Kuigi tserkaaridest põhjustatud nahaärritus on mööduv, andis terviseamet soovituse Narva Joaoru rannas mitte ujuda. Eriti tuleb jälgida laste sattumist vette. Võimalusel tuleks vältida ujumist seal, kus on ujumas ka pardid ja luiged. Vältida tuleks veelindude söötmist rannas. Rannakaldal ning rohu sees jalutades oleks hea kanda jalanõusid. Pärast suplust on soovitav ennast pesta puhta vee ja seebiga.

Kui allergilise nahaärritus ei kao mõne päeva möödudes, siis tuleks pöörduda perearsti poole.

Terviseamet juhib tähelepanu sellele, et kui suplusrannas lehvib punane lipp, pole suplemine ohutu. Suplusranna olukorraga tuleks kindlasti tutvuda enne supluskohta minemist.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: