Terviseameti teatel on Lääne-Eesti vetes märgata juba sinivetikaid

Lagunev sinivetikas.
Lagunev sinivetikas. Autor/allikas: Georg Martin/ERR

Terviseamet teatas teisipäeval, et Läänemeres on juba nähtud sinivetikaid ning eelkõige ohustavad need praegu Lääne-Eesti rannikut ja saari.

"Ettevaatust! Viimastel päevadel on meieni jõudnud info Läänemeres levivatest sinivetikatest. Esialgu on ohus Lääne-Eesti rannik ja saared," edastas terviseamet sotsiaalmeedias.

Sinivetikad võivad tuulega kiiresti om asukohta muuta, lisas amet ning soovitas inimestel randa minnes jälgida vee seisukorda, sest olukord võib muutuda tundidega. "Kui märkate, et vesi on muutunud tänu silmaga nähtavatele helvestele kollakas-roheliseks ja kogu kaldaäär on kaetud tiheda rohelise massiga, millel on kopituse lõhn, siis võib tegu olla sinivetikatega. Kui vee värvi muutvad helbed on nii väikesed, et vette pistetud oksal püsima ei jää, on sinivetika tõenäosus veel suurem," selgitas terviseamet.

Inimene võib sinivetikate toksiinidest mürgistuse saada peamiselt sinivetikarikast vett juues. Sellise vee neelamisel on täiskasvanutel harva tõsist mürgistust esinenud, eelkõige on ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed ning kodu- ja karjaloomad.

Koertel piisab mürgituse saamiseks karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist.

Sinivetikamürgituse sümptomid võivad sarnaneda tavalise gripi omadega, esineda võib naha ja silmade punetus, halb enesetunne ja kõhulahtisus, palavik, nohu ja köha, lihasevalud, huulte kipitamine ja pragunemine ning tasakaaluhäired.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: