Prantsuse parlament kiitis heaks interneti vihakõne keelustava seaduse

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Facebook. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Dado Ruvic

Prantsuse parlamendisaadikud kiitsid teisipäeval heaks interneti vihakõne seaduse, mille järgi peavad sotsiaalmeediaplatvormid eemaldama solvava sisuga materjali 24 tunni jooksul ja looma kasutajatele vihakõne markeerimise uue funktsiooni.

Prantsuse parlamendi alamkojas peetud hääletusel toetas seadust 434 saadikut, vastu oli 33. Seaduse eeskujuks oli võetud mullu Saksamaal jõustunud reeglid. Kuuskümmend üheksa Prantsuse rahvasaadikut ei hääletanud.

Veebilehti, mis seadust ei järgi ja ei eemalda "ilmselgelt vihkavat" sisu, ähvardavad kuni 1,25 miljoni euro suurused trahvid.

Seadust hakatakse arutama nüüd parlamendi ülemkojas ehk senatis, mis võib sellesse muudatusi pakkuda.

Viimastel kuudel on veebilehed nagu Facebook ja YouTube teatanud sammudest pahatahtliku sisu vastu.

Mais Pariisis toimunud tippkohtumisel süüdistasid valitsused aga veebiplatvorme tegevusetuses, viidates Uus-Meremaal korraldatud mošeerünnakutele, millest tulistaja tegi Facebookis otseülekande. Videot jagati miljoneid kordi, hoolimata katsetest seda eemaldada.

"Me peame tagama, iseäranis kõige haavatavamate, inimeste turvalisuse ja kaitse internetis," ütles eelnõu koostanud mustanahaline seadusandja Laetitia Avia, kes on ise kannatanud internetiplatvormidel rassistliku tagakiusamise käes.

Kriitikute sõnul annab seadus platvormidele liiga palju võimu ja muudab nad sõnavabaduse kohtunikeks internetis.

Facebooki hinnangul ei pruugi 24 tunni piirang osutuda realistlikuks, kuna paljud postitused vajavad põhjalikku analüüsi ja otsuseid juriidilisest vaatevinklist.

Parlamendisaadikud vaidlesid eelmisel nädalal pikalt selle üle, mis on "ilmselgelt vihkav" sisu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: