Mesilasperede toetust tahab ligi 1400 mesinikku

Foto: Olev Kenk/ERR

Sel aastal esimest korda makstava mesilasperede toetuse saamiseks esitas avalduse ligi 1400 mesinikku, kõige rohkem taotleti toetust Tartu-, Harju- ja Pärnumaal.

Puusepa Mesindustalus on ligi 150 mesilasperet. Koduaias on neist vaid üksikud, ülejäänud on laiali 100 kilomeetri raadiuses, enamik Nigula looduskaitsealal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Perenaine Maarika Puusepp on Eesti meetootjate ühenduse juhatuse liige ja ajas koos teiste mesinikega pikalt ka toetuse asja.

"Sellest on pikalt ja kaua kõik mesinikud unistanud ja nüüd siis lõpuks saab see asi teoks. See on nüüd esmakordselt sel aastal. Tegelikult rahasid veel ei ole keegi saanud, need on lootust saada selle aasta seisuga ehk viimane tähtaeg 31. detsember. Sellel aastal on määratud 600 000 eurot ja see jagatakse ära registreeritud mesilasperede arvuga. Oletatavasti umbes 19 eurot ühe pere pealt peaks see summa olema," selgitas Puusepp.

Kõik põllumajandusloomad peavad olema PRIA registris, ka üks või kaks mesilasperet tuleb registrisse kanda. Tänavu kandis oma mesilinnud esimest korda registrisse 220 mesinikku, kellel oli kokku 2100 mesilasperet. Tõenäoliselt aitas sellele otsusele kaasa võimalus taotleda toetust.

Kas tänavune on hea või halb meeaasta, sellele on veel on vara hinnangut anda.

"Praegu on vara, sest tegelikult käibki meevurritamine. Mõistlik oleks rääkida saagist siis, kui kõik on vurritatud, ja meehulk jagada siis mesilasperede arvuga, et kätte saada keskmine," ütles Puusepp.

VTA tegi pistelist kontrolli

Toetust sai taotleda tänavu 1. maist 15. maini. Toetuse saamiseks pidi taotleja pidama vähemalt 15. juunini sellel arvul mesilasperesid, mille ta taotlusele märkis. Pärast taotluste vastuvõttu kuni 15. juunini viis veterinaar- ja toiduamet valimi alusel taotlejate juures läbi kohapealsed mesilasperede arvu kontrollid.

Kokku kontrollis VTA 72 mesinikku, 102 mesilat ja 841 mesilasperet. Kontrolli käigus leiti ühel taotlejal üks mesilaspere vähem kui ta oli märkinud, ühel taotlejal oli perede arv vähenenud vääramatu jõu tõttu. Rohkem rikkumisi ei tuvastatud.

VTA kohapealse kontrolli tulemused võtab PRIA arvesse mesilaspere toetuse määramisel.

Mesilaspere toetust makstakse riigieelarves ettenähtud vahenditest. 2019. aastal on eelarve suuruseks 600 000 eurot. Ühe mesilaspere kohta makstava toetuse suurus sõltub mesilasperede arvust, mis on tunnistatud nõuetele vastavaks.

Ühikumäära kehtestab PRIA hiljemalt 1. detsembriks ja toetused makstakse taotlejatele välja hiljemalt 31. detsembriks. Taotlemise andmetel on mesilaspere toetuse prognoositav ühikumäär ühe mesilaspere kohta umbes 19 eurot.

Toetust on kavas maksta neljal järjestikusel aastal ehk kuni 2022. aastani.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: