Moskva süüdistas NATO lennukit kaitseminister Šoigu lennukile lähenemises

{{1565704740000 | amCalendar}}
Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu.
Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa kaitseministeerium teatas teisipäeval, et NATO hävituslennuk lähenes Läänemere kohal kaitseminister Sergei Šoigu lennukile.

Kaks ministri lennukit saatnud Vene hävituslennukit Su-27 olevat teate kohaselt NATO lennuki eemale tõrjunud, vahendasid TASS, Yle ja Reuters.

Vahejuhtum leidis Moskva kinnitusel aset rahvusvahelises õhuruumis ja ajal, mil kaitseminister Šoigu oli teel Kaliningradist Moskvasse.

TASS-i andmetel oli NATO lennukiks hävituslennuk F-18 Hornet, mis tõenäoliselt kuulus parajasti Šiauliai baasis Balti riikide õhuruumi valvavale Hispaania õhuväele.

Sarnane vahejuhtum leidis aset ka paar aastat tagasi, kui kaks NATO lennukit F-16 lähenesid kaitseminister Šoigut transportinud lennukile. Ka tookord eemaldusid NATO lennukid Vene hävituslennuki Su-27 sekkumise järel.

Varem teisipäeval teatasid Briti õhujõud, et neil tuli tõusta õhku seoses sellega, et Ühendkuningriigi õhuruumile lähenes kaks Vene sõjalennukit Tu-142. 

Hiljem avaldas Vene kaitseministeerium lennukist tehtud salvestise, millel on näha, kuidas Su-27 NATO hävitaja eemale tõrjub. 

NATO ei teadnud, et tuvastatud lennukis oli Vene kaitseminister

NATO-l puudub teave, kes viibis lennukis, mida teisipäeval Läänemere kohal tuvastasid alliansi õhuseiremissiooni hävitajad, ütles Interfaxile teisipäeval organisatsiooni ametnik. 

"Vähemalt ühe hävitaja saatel lennanud Vene lennukit märgati täna Läänemere kohal," lausus ametnik vastuseks palvele kommenteerida olukorda, kus Vene kaitseministri Sergei Šoigu lennukile lähenes NATO hävitaja F-18, mille tõrjusid eemale Vene Su-27-d.

"NATO Balti õhuseiremissiooni reaktiivlennukid tõusid õhku, et tuvastada lennukit, mis lendas liitlaste õhupiiri lähedal. Pärast tuvastamist naasid NATO hävitajad baasi. NATO-l ei ole teavet selle kohta, kes oli pardal," öeldi alliansi peakorterist. 

Ühtlasi osutati selgitusele organisatsiooni saidil, kus on öeldud, et NATO õhuseire on rahuaja missioon, mille eesmärk on kaitsta Põhja-Atlandi alliansi õhuruumi."

"See on kollektiivne ülesanne, mis näeb ette hävitajate ja nende meeskondade, kes on valmis kiiresti reageerima õhuruumi rikkumisele, alalist kohalolekut -- 24 tundi ööpäevas, 365 päeva aastas," lisatakse selles. 

Organisatsioon märgib, et tegemist on puhtalt kaitseotstarbelise missiooniga. "NATO liikmed aitavad neid liitlasi, kellel ei ole vajalikke vahendeid oma territooriumi õhukaitse tagamiseks." 

Meedia: Šoigu lennukile lähenenud hävitaja oli Hispaania oma

Nato hävitaja F-18, mis üritas Läänemere kohal läheneda Vene kaitseministri Sergei Šoigu lennukile, kuulub Hispaania õhujõududele ja asub Leedus, edastas Hispaania meedia.

Märgitakse, et Vene kaitseministeeriumi veebilehele üles riputatud videos nähtav lennuk meenutab Leedus asuvat Hispaania õhujõudude hävitajat F/A-18 Hornet.

Sama numbri ja sümbolitega Hispaania F/A-18 kujutis on internetis leitav.

Meedia rõhutab, et sellised Hispaania lennukid on maist augusti lõpuni Leedus Šiauliais Baltimaade õhuruumi patrullimas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: