Vene võimud asusid piirama teadlaste suhtlust välismaiste kolleegidega

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Moskva Kreml. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa teadus- ja kõrgharidusministeerium saatis juulis teadusorganisatsioonidele uued reeglid, mis teevad Vene teadlaste jaoks keerulisemaks suhtlemise välismaiste kolleegidega.

Uute reeglite kohaselt tuleb kõigil teadusorganisatsioonidel teavitada ministeeriumi kõikidest kavandatavatest kohtumistest välismaalt saabuvate kolleegidega ning esitada nimekiri kõigist kohtumisest osa võtvatest inimestest, vahendas Meduza.

Samuti peab igal sellisel kohtumisel osalema vähemalt kaks Venemaalt pärit teadlast ning kontakt välismaiste kolleegidega pärast tööaega on lubatud ainult Vene teadlase otsese ülemuse loal.

Pärast kohtumist tuleb aga Vene teadlastel esitada raport, kus võetakse kokku jutuks olnud teemad. Raporti juures peavad olema ka koopiad kohtumisel osalenud inimeste passidest.

Välismaistel teadlastel, kes Venemaa teadusorganisatsioone külastavad, on edaspidi keelatud kasutada salvestamist ja kopeerimist võimaldavaid seadmeid välja arvatud juhtudel, mis tulenevad Venemaa osalusega rahvusvahelistest lepetest.

Viimast nõuet peavad Venemaa teadlased eriti hämmastavaks, sest nagu ka Venemaa Teaduste Akadeemia esindaja Aleksandr Fradkov oma ministeeriumile saadetud avalikus kirjas rõhutab, tähendaks see praktikas seda, et rahvusvahelistele konverentsidele saabuvatel välismaistel teadlastel tuleb loovutada oma mobiiltelefonid, käekellad ja ehk isegi pastapliiatsid.

Fradkovi sooviks on, et minister Mihhail Kotjukov sellistest reeglitest loobuks ning karistaks neid ametnikke, kes selliste ideede peale tulid.

Teadusajakirjanik Irina Jakutenko kirjutas omakorda sotsiaalmeedias, et üleüldse on kahtlane jagada teadust "Venemaa teaduseks" ja "välismaiseks teaduseks". Samuti nentis ta, et venemaalaste suhtlemisvõimaluste piiramine meenutab paratamatult Nõukogude Liidu aega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: