Kanada eetikajärelevalveorgan tuvastas Trudeau käitumises rikkumise

Kanada peaminister Justin Trudeau.
Kanada peaminister Justin Trudeau. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Kanada valitsuseetika järelevalveorgan kritiseeris peaminister Justin Trudeau'd, otsustades enne oktoobrikuised valimisi, et valitsusjuht rikkus justiitsministrit ehitus- ja tööstushiiu suhtes kriminaalasja lõpetama survestades reegleid.

Varem sel aastal puhkenud skandaal on määrinud Trudeau paipoisiimidžit, viinud ametist kaks ministrit ja kaks kõrget ametnikku ning aidanud opositsioonilistel konservatiividel jõuda arvamusküsitlustes peaministri Liberaalse Parteiga ühele pulgale.

Kanada parlamendi sõltumatu eetikavolinik Mario Dion ütles, et Trudeau ja tema ametnikud püüdsid ekslikult "mõjutada peaprokuröri tema otsuses, kas sekkuda kriminaalasjaga seotud küsimusse või mitte".

Trudeau peab tasuma Kanada huvide konflikti seaduse rikkumise eest kuni 500 Kanada dollari (375 USA dollarit) suuruse trahvi.

Wilson-Raybould ütles veebruaris parlamendi õiguskomisjonis tunnistusi andes, et Trudeau, üks tema minister ja peaministri nõunikud avaldasid talle ehitus- ja tööstusfirma SNC-Lavalini kriminaalmenetlusse sekkumiseks "sobimatut" survet ja tegid "varjatud ähvardusi", survestades teda paluma prokurörilt kohtuasja lahendamist kohtuvälise kokkuleppega.

SNC-Lavalinile esitati 2015. aastal korruptsioonisüüdistus Liibüa ametnikele altkäemaksu andmise eest aastatel 2001-2011, et tagada endale Põhja-Aafrika riigi endise diktaatori Muammar Gaddafi valitsemisajal lepingud valitsusega.

Wilson-Raybould keeldus menetlusse sekkumast ja kohtuprotsess on jätkunud. Jaanuaris viidi ta justiitsministri kohalt üle veteranide küsimuste ministriks. Veebruaris lahkus Wilson-Raybould valitsusest.

"Ma pole mõnede eetikakomisjoni järeldustega nõus, kuid ma võtan kõige juhtunu eest täieliku vastutuse. Ja mitte ainult vastutuse mineviku eest, vaid tagada tuleb, et selliseid asju ei juhtuks tulevikus," ütles Trudeau.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: