Valge Maja: Trump kutsus Pakistani peaministrit dialoogile Indiaga

Imran Khan
Imran Khan Autor/allikas: AAMIR QURESHI/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ärgitas telefonivestluses Pakistani peaministri Imran Khaniga Islamabadi alustama Indiaga kõnelusi pingete vähendamiseks Kashmiriga seoses, teatas Valge Maja.

"President rõhutas, kui tähtis on India ja Pakistani vaheliste pingete vähendamine kahepoolse dialoogi kaudu seoses olukorraga Jammus ja Kashmiris," lausus Valge Maja pressiesindaja asetäitja Hogan Gidley avalduses. 

Pakistani välisminister Shah Mehmood Qureshi ütles varem, et Khan vahetas Trumpiga mõtteid olukorrast regioonis ja iseäranis olukorrast okupeeritud Kashmiris. 

Osa India Kashmirist on alates 4. augustist välismaailmast sisuliselt ära lõigatud. Piirkonnas kehtib liikumiskeeld ja suletud on sidekanalid. 

India tühistas päev hiljem 1954. aastast kehtinud põhiseaduse sätte, mis andis Kashmirile eristaatuse. 

India peaminister Narendra Modi hindu rahvuslaste valitsuse otsus tugevdada kontrolli riigi ainsa moslemienamusega osariigi Kashmiri üle vallandas oodatult konflikti Pakistaniga ja andis hoogu mässule keskvõimu vastu, mis on nõudnud juba kümnete tuhandete elu.

Kashmir on jagatud alates 1947. aastal Briti võimu alt iseseisvumisest India ja Pakistani vahel, kuid mõlemad peavad kogu Himaalajas asuvat piirkonda enda omaks. Riigid on pidanud Kashmiri pärast maha kaks sõda.

Pakistan on reageerinud India Kashmiri eristaatuse tühistamisele diplomaatilise jõupingutusega otsuse tagasi pööramiseks ja riik esitas teisipäeva õhtul ametliku taotluse ÜRO Julgeolekunõukogule korraldada erakorraline istung India "ebaseaduslike tegude" arutamiseks. 

Islamabad on vastuseks India käigule saatnud riigist välja India suursaadiku, viinud diplomaatilised suhted madalamale tasemele, peatanud kahepoolse kaubanduse ja piiriülesed transporditeenused. 

Khan kutsus neljapäeval maailma ära hoidma etnilist puhastust India Kashmiri moslemielanikkonna kallal. 

"Kas maailm on vaikides tunnistajaks järjekordsele Srebrenica-stiilis veresaunale ja etnilisele puhastusele moslemite kallal India okupeeritud Kashmiris?" küsis Khan Twitteri-postituses, milles ta viitas 8000 Bosnia moslemi elu nõudnud Bosnia serblaste veretööle 1995. aastal. 

Kolmapäeval oli Pakistani peaminister Indiat hoiatanud, et Pakistan on valmis vastama India sõjalistele sammudele vaidlusaluse Kashmiri piirkonna Pakistani poole ja kui India peaks sooritama mis tahes rikkumise, "võitleb Pakistan lõpuni". 

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: