USA välisministeerium kiitis heaks 66 F-16 hävitaja müügi Taiwanile

{{1566353340000 | amCalendar}}
Foto: Taiwani kaitseministeerium/AFP/Scanpix

USA välisministeerium kiitis teisipäeval heaks 66 F-16 hävitaja müümise Taiwanile. On oodata, et samm pahandab Pekingit.

Taiwan kasutab praegu F-16 vanemat mudelit, mis ta ostis 1992. aastal. Lennukid on läbi teinud mitu tähtsat uuenduskuuri.

USA relvafirma Lockheed Martin ütleb, et nüüd müüdud uusim versioon F-16C/D Block 70 kätkeb endast mitut uut lennundusseadet, relva ja ka uut radaritehnoloogiat, mida polnud Taiwani seniste F-16 ehitamise ajal olemaski.

Uue versiooni ülesehitus on nüüd tugevam ning see "suudab lennata ja sõdida 2070. aastani ja kauemgi".

Relvatehingu summa on kaheksa miljardit dollarit, teatas USA välisministeerium.

Kaitsejulgeolekukoostöö amet, mis peab järelevalvet USA relvade välismaale müügi üle, ütles, et Taiwani otsus osta F-16-d "piirkonna sõjalist alustasakaalu ei muuda".

"See välja pakutud müük panustab saajariigi võimesse kaitsta oma õhuruumi, piirkondlikku julgeolekut ning tegutseda koos Ühendriikidega."

Välisminister Mike Pompeo sõnul täidab USA müügiga "lubadused, mis me oleme kõigile osapooltele teinud".

Relvamüük kiideti heaks ajal, mil Washington ja Peking üritavad omavahelist kaubandussõda lahendada. Ökonomistide sõnul kahjustab konflikt mõlemat riiki ning piirab üleilmset majandust.

Taiwan üritab uuendada oma õhukaitset ajal, mil Hiina sõjavägi tuleb aina sagedamini tema õhuruumi.

Peking peab Taiwani Hiina osaks, mis ootab Mandri-Hiinaga taasühendamist. Taiwan aga valitseb end ise ning on USA lähedane liitlane.

Hiina ähvardab Taiwani lennukitehinguga seotud USA firmasid meetmetega

Hiina kritiseeris kolmapäeval kavandatavat USA sõjalennukite müüki Taiwanile ja ähvardas kehtestada sanktsioonid neile Ühendriikide firmadele, mis on seotud selle tehinguga.

"Hiina rakendab kõiki vajalikke meetmeid, et kaitsta meie huve, seal hulgas kehtestades sanktsioonid USA firmadele, mis osalevad relvastuse müümises Taiwanile," ütles välisministeeriumi kõneisik Geng Shuang briifingul.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: