Hiina kehtestab sanktsioonid Taiwani relvaostuga seotud USA firmadele

Sõjaväeõppus Taiwani lõunaosas.
Sõjaväeõppus Taiwani lõunaosas. Autor/allikas: AP/Scanpix

Hiina teatas reedel, et kehtestab sanktsioonid USA firmadele, mis on seotud kavandatava 2,2 miljardi dollari väärtuses relvade müügiga Taiwanile.

"USA relvamüük Taiwanile on tõsiselt rikkunud rahvusvahelise õiguse põhinorme ja rahvusvahelisi suhteid," ütles Hiina välisministeeriumi kõneisik Geng Shuang avalduses.

"Riiklike huvide tagamiseks kehtestab Hiina sanktsioonid USA ettevõtetele, mis osalevad selles relvade müügis Taiwanile," sõnas ta.

USA kaitsejulgeolekukoostöö ameti (DSCA) sõnul saab Taiwan pisut üle 2,2 miljardi dollari eest 108 tanki M1A2T Abrams, 250 raketti Stinger ning nendega seotud varustust ja tuge.

Pakutud müük "panustab vastuvõtja peamise lahingutankipargi kaasajastamisse", parandab selle õhutõrjesüsteeme ja "toetab Ühendriikide välispoliitikat ja riiklikku julgeolekut, aidates parandada (Taiwani) julgeoleku- ja kaitsevõimekust", lisas DSCA.

USA kongressi on võimalikust tehingust teavitatud. Tal on müügi vaidlustamiseks aega 30 päeva, kuid seda tõenäoliselt ei tehta.

Elluviimisel oleks see viimaste aastakümnete suurim USA relvatarne Taiwanile ja see tuleb ajal, mil Washingtoni ja Pekingi suhted pingelised ka kaubandussõja tõttu.

Taiwan on alates kodusõja lõpust 1949. aastal iseseisev olnud, kuid Peking peab seda enda provintsiks, mis tuleb vajadusel jõuga tagasi võtta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: