Briti Tööpartei püüab aastakonverentsil ühtset Brexiti-plaani välja töötada

Briti uurim opositsioonijõud Tööpartei alustab pühapäeval aastakonverentsi, püüdes meeleheitlikult välja töötada ühtset Brexiti-plaani, et ees terendavatel valimistel mitte armetult lüüa saada.

Brexit on löönud Jeremy Corbyni juhitavate leiboristide ridadesse samasuguse lõhe nagu see, mille tõttu jäid peaminister Boris Johnsoni konservatiivid hiljuti parlamendienamusest ilma.

Tööpartei toetajaskond koosneb suurlinnade kosmopoliitsetest eurofiilidest ja traditsioonilistest töölisklassikogukondadest, kes 2016. aasta referendumil Brüsselile selja keerasid. Arvamusküsitluste põhjal on eri leeride vaated praeguseks veelgi kaugenenud ja see raskendab Corbynil erakonna ühtset positsiooni saavutada.

Lisaks murendavad Tööpartei toetust tugevalt Euroopa-vastane Brexiti Partei ühest ja kindlalt EL-i toetavad liberaaldemokraadid teisest servast.

Leiboristide juhid kogunevad pühapäeva õhtul Inglismaa lõunarannikule Brightonisse ja püüavad leppida kokku ühtses Brexiti-positsioonis, mille erakond peab siis esmaspäeval heaks kiitma või tagasi lükkama. Corbyni seniste avalduste põhjal püüab ta Ühendkuningriigi poliitika põhiküsimuses erapooletuks jääda.

Corbin on lubanud läbirääkimisi uue EL-ist lahkumise leppe üle ja seejärel referendumit, kus üheks võimaluseks on EL-i jäämine. Ta ei ole aga öelnud, kumma variandi nimel tema võiteb ning kas ta ise tahab tegelikult EL-i jääda või ühendusest lahkuda. 

"Lõppotsuse langetab briti rahvas," ütles ta reedel usutluses ITV-le.

Partei kahe tiiva lepitamise üritus ei veena aga leiboristide valijaid tõenäoliselt mõne kuu jooksul peetavate ennetähtaegsete valimiste eel.

Agentuuri YouGov septembrikuu arvamusküsitluse põhjal usub vaid pisut üle poole end leiboristide valijana määratlevatest vastanutest Corbyni suutlikkusse Brexiti küsimuses õigeid otsuseid langetada. Samas küsitlusest ilmneb, et 2016. aasta Brexiti-otsus oli õige alla 10 protsendi arvates.

Ipsos MORI analüüs annab Corbyni rahulolureitinguks -60. Nii madalat hinnangut ei ole antud viimasel 40 aastal ühelegi opositsiooniliidrile.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: