Euroopa autotööstus hoiatas leppeta Brexiti mõju eest

BMW Minide tootmise tehas Oxfordis.
BMW Minide tootmise tehas Oxfordis. Autor/allikas: Geoff Caddick/AFP/Scanpix

Euroopa autotööstus hoiatas esmaspäeval leppeta Brexiti katastroofiliste mõjude eest ning lisas, et see raputaks autotööstust.

23 Euroopa autotööstuse ühenduse juhid tegid harukordse ühisavalduse, kus manitseti ära hoidma Ühendkuningriigi leppeta lahkumist Euroopa Liidust.

"Brexit ei ole ainult Briti probleem. Me kõik Euroopa autotööstuses ja kaugemalgi oleme mures," ütles Christian Peugeot, kes juhib Prantsuse autotööstuse liitu CCFA.

Tulenevalt EL-i ühisturust on autotootjatel üle Euroopa ulatuvad tarneahelad ning Ühendkuningriiki suundub umbes kümme protsenti mandril toodetud sõidukitest, selgub tööstuse andmetest.

"Ühendkuningriigi lepinguta lahkumine EL-ist muudaks kauplemistingimusi raputavalt. Seejuures ähvardavad miljardite eurodeni ulatuvad tollimaksud mõjutada tarbijate valikut ja taskukohasust mõlemal pool väina," hoiatasid tööstusliidrid.

Kaootiline Brexit annaks tõsise hoobi piiriülestele tarneahelatele, mis sõltuvad haldustakistuste puudumisest, hoiatasid nad.

"EL-i ja Ühendkuningriigi autotööstus vajavad tõrgeteta kaubandust ja neid kahjustaksid märkimisväärselt autoosadele ja sõidukitele rakenduvad lisatollid ja halduslik koorem," ütles Saksa autolobi VDA juht Bernard Mattes.

"Seetõttu peavad Ühendkuningriik ja EL astuma kõik võimalikud sammud, et leppeta Brexit ära hoida," lisas ta.

Ühendkuningriigi valdavalt välisfirmadele kuuluv autotööstus on juba praegugi Brexitist mõjutatud. Juulis hoiatas Prantsuse autofirma PSA, et võib sulgeda olulise tehase Loode-Inglismaal.

Autotootjad on vähendanud ka investeeringuid Ühendkuningriiki. Aasta esimeses pooles langesid investeeringud 70 protsenti 90 miljonile naelale, teatas Briti Autotootjate- ja Turustajate Selts (SMMT) juulis.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: