Briti ülemkohus kuulutas parlamendi töö peatamise ebaseaduslikuks

{{1569318900000 | amCalendar}}
Foto: Daniel Leal-Olivas/Reuters/Scanpix

Briti ülemkohus otsustas teisipäeval, et peaminister Boris Johnsoni otsus peatada viieks nädalaks parlamendi töö on ebaseaduslik, ja kuulutas selle kehtetuks.

"Kohus järeldab, et otsus soovitada tema majesteedil parlamendi töö peatada, oli ebaseaduslik," teatas ülemkohtu eesistuja Brenda Hale otsuses ja lisas põhjenduseks, et otsus takistas parlamenti tema põhiseaduslikke funktsioone täitmast.

Riigi kõrgeima kohtu 11 kohtunikku olid otsuses üksmeelsed ja ütlesid, et parlament võib niipea kui võimalik uuesti kokku tulla.

Parlamendi töö peatamise otsus on "tühine ja kehtetu", ütles Hale. "Parlament ei ole laiali saadetud."

Juulis ametisse astunud Johnson väidab, et otsus peatada parlamendi töö 10. septembrist 14. oktoobrini oli rutiinne, et võimaldada valitsusel algatada uus seadusandlik programm. Kriitikud süüdistavad peaministrit katses vaigistada parlamendisaadikuid, kellest enamik on vastu tema ähvardusele lahkuda 31. oktoobril Euroopa Liidust ilma leppeta.

Alamkoja spiiker John Bercow teatas, et parlamendiliikmed tulevad kohe kokku. Kohtunikud "kaitsesid parlamendi õigust ja kohustust tulla sel otsustaval ajal kokku, et täitevvõimul silma peal hoida ja ministrid vastutusele võtta".

Kohtuotsus on Johnsonile tõsine hoop ja juba kõlavad nõuded, et ta tagasi astuks.

"Kutsun Boris Johnsonit...oma positsiooni vaagima ja saama kõige lühemat aega ametis olnud peaministriks," ütles opositsioonilise Tööpartei juht Jeremy Corbyn erakonna aastakongressil. 

Leiboristide liider kutsus valitsevate konservatiivide esimeest "läbi viima valimisi, et valida ametisse demokraatiat austav valitsus". 

Šoti Rahvuspartei parlamendifraktsiooni juht Ian Blackford kannustas kõiki kiiresti parlamenti naasma. "Me tahame taas tööle asuda. Kõige selle taustal peab Boris Johnson tagasi astuma," sõnas ta. 

24. juulil ametisse astunud Johnson tegi kuninganna Elizabeth II-le kui riigipeale ettepaneku parlamendi töö peatada ja kuninganna otsusel leidiski see 10. septembril aset.

Parlamendi töö peatamine uue istungjärgu eel on tavaline ja seda on kombeks teha peaaegu igal aastal. Sügisel on see iseäranis tavaline, kuna septembris ja oktoobri algul peavad erakonnad reeglina oma aastakongressi. 

Johnsoni otsus aga oli vastuoluline, sest ta jättis parlamendi hääleta tavapäratult kauaks ehk viieks nädalaks vahetult enne Brexitit, mille tingimustes ei ole veel kokkuleppele jõutud.

Johnson ise väitis, et samm ei olnud Brexitga seotud, vaid parlamendil oli juba ammu puhkust vaja. Ta kinnitas veel enne kohtuotsuse langetamist New Yorgis ÜRO peaassambleel, et parlamendiliikmetel on ohtralt võimalusi Brexiti üle debateerida.

Johnson ei ole ülemkohtu otsusega nõus, kuid lubab alluda

Briti peaminister Boris Johnson ütles teisipäeval, et ei ole nõus ülemkohtu otsusega, mis kuulutas seadusvastaseks tema otsuse peatada viieks nädalaks parlamendi töö, kuid lubas sellele alluda.

"Pean ütlema, et ma ei ole mingil juhul nõus sellega, mida kohtunikud otsustasid. Minu arvates ei ole see õige, aga me täidame seda ja loomulikult tuleb parlament tagasi," ütles New Yorgis viibiv Johnson ajakirjanikele.

Johnson nõudis kohtuotsuse järel taas uusi parlamendivalimisi

Ühendkuningriigis peaksid toimuma uued parlamendivalimised, teatas Briti peaminister Boris Johnson teisipäeval taas pärast ülemkohtu otsust.

"Ilmselge asi, mida teha, on korraldada valimised," lausus New Yorgis viibiv Johnson ajakirjanikele.

Peaminister ärgitas Tööpartei juhti Jeremy Corbynit toetama uute valimiste pidamist.

Spiiker: Briti alamkoda jätkab tööd kolmapäeval

Briti parlamendi alamkoja spiiker John Bercow teatas teisipäeval, et parlament jätkab kolmapäeval tööd, sest ülemkohus otsustas, et peaminister Boris Johnsoni peatamisotsus rikkus seadust.

"Andsin alamkoja võimudele juhised astuda vajalikke samme tagamaks, et alamkoda tuleb homme kokku ja teeb seda kell 11.30 (Eesti aeg kell 13.30)," ütles Bercow ajakirjanikele.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: