Orban: Euroopa Liit võiks lõhest hoolimata kokku jääda

Ungari peaminister Viktor Orban oma erakonna Fidesz kongressil.
Ungari peaminister Viktor Orban oma erakonna Fidesz kongressil. Autor/allikas: EPA / Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orban kinnitas, et tema riik ei kavatse Euroopa Liidust lahkuda, kuid rõhutas, et bloki ida- ja läänepoolsed liikmesmaad, millel on erinevad vaated, peaks omavahel kompromissi leidma.

"Me oleme Liidu liikmed ja kavatseme liikmeks jääda," ütles Orban pühapäeval oma partei Fidesz kongressil esinedes, mida vahendas veebiportaal Euractiv. Viidates Ungarit Euroopa Liidus tabanud kriitikale õigusriigi teemadel, teatas Orban: "See on meie maa, meie kodu ja elu ning mitte keegi teine kui ainult ungarlased otsustavad selle üle."

Tema sõnul on Euroopa kahe poole vahel vaja leida kompromiss. "Kuigi Euroopa Liidu lääne- ja idaosa lähevad erinevat teed ja austavad erinevaid väärtusi, võib ühise elukorralduse saavutada ka sellistes oludes," rääkis Orban.

Ungari valitsust juba ligi kümme aastat juhtinud Orbani sõnul peaks "teine pool" loobuma Kesk- ja Ida-Euroopa ekskommunistlike riikide avalikust ründamisest. "Meie ei saada nende juurde palgatud poliitilisi aktiviste, seega võiksid ka nemad enda omad Kesk-Euroopast ära tuua," ütles ta.

"Nad peaksid loobuma Kesk-Euroopa valitsuste vastasest varjatud tegevusest," ütles Orban. "Euroopa Liidu eelarvet ei tohiks kasutada selleks, et rahastada meeskondi ja meediat, mida toetavad liberaalid ja immigrandid," lisas ta.

"Me tõesti tahame hoida Euroopat koos, aga me peame hülgama sellised tegevused," rääkis Orban.

Õigusriigi nõuetest hälbimise tõttu Euroopa Liidus kriitika alla sattunud Ungarit on nähtud kui riiki, mis võib sarnaselt Ühendkuningriigiga soovida EL-ist lahkuda.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: