Ungaris toimuvad kohalikud valimised

Opositsiooni meeleavaldus Gyori linnas.
Opositsiooni meeleavaldus Gyori linnas. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Ungaris toimnuvad pühapäeval kohalikud valimised, milles opositsioon näeb võimalust anda hoop pea kümme aastat alistamatuna püsinud võimuerakonnale.

Konservatiivist peaministri Viktor Orbani killustunud vastasleeril on õnnestunud nendeks valimisteks üheks jõuks koonduda lootuses nurjata esimest korda 10 aasta jooksul võimuerakonna Fidesz ülekaalukas valimisvõit.

Orban on pärast võimuletulekut 2010. aastal muutnud valimisreegleid sedasi, et opositsiooniparteidel oleks eraldiseisvalt Fidesziga üha raskem võistelda.

Kohalike valimiste tähtsaim lahingutanner on pealinn Budapest, kus opositsiooni kandidaadi Gergely Karacsony toetus on arvamusküsitlustes Fideszi toetusega linnapea Istvan Tarlosi omaga pea võrdne.

Karacsony on võrrelnud Budapesti valimisi märtsikuiste Istanbuli linnapeavalimistega, kus Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani võimuerakonna kandidaat sai opositsiooni kandidaadi käest lüüa.

"Istanbul hääletas agressiivse illiberaalse võimu vastu, mis meenutab paljuski Orbani režiimi," ütles Karacsony AFP-le.

Kriitikute sõnul on Orban üheksa aastaga tsementeerinud oma võimu seadustega, mis on allutanud Ungari meedia ja kohtusüsteemi võimuerakonna tahtele. Mõned neist reformidest on nende väitel aidanud Fideszil saavutada opositsioonipartide üle veenvaid võite hoolimata sellest, et pea pool valijaskonnast hääletab regulaarselt võimuerakonna vastu.

Seekord on opositsioon paljudes omavalitsustes Fideszi vastu üles seadnud ühe kandidaadi.

Väljaspool pealinna ennustatakse tasavägiseid heitlusi ka sellistes Fideszi juhitud linnades nagu Miskolc, Pecs ja Szombathely ning enamikus Budapesti 23 linnajaost.

Igal juhul peaks opositsiooni parandama oma 2014. aasta valimiste tulemust. Andras Biro-Nagy mõttekojast Policy Solutions peab kõige olulisemaks opositsiooni häältesaaki maapiirkondades, sest just hea tulemus seal võimaldaks sellel 2022. aasta parlamendivalimistel Fideszile konkurentsi pakkuda.

"Budapestil on mõistagi sümboolne väärtus, aga vähemalt sama tähtis on võita provintsilinnades ja rajada sinna juured ja taristu. Just seal võidetakse või kaotatakse 2022. aasta valimised," lausus ta AFP-le.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: