Ungari tõrjus EL-i kohtumisel kriitikat õigusriigi olukorra kohta

Ungari justiitsminister Judit Varga.
Ungari justiitsminister Judit Varga. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Ungari tõrjus esmaspäeval Euroopa Liidu üldasjade nõukogus korraldatud kuulamisel ägedalt teiste liikmesriikide süüdistusi bloki väärtuste rikkumises ja õigusriigi põhimõtete jalge alla tallamises.

"Taas kord naelutatakse meid häbiposti massiimmigratsiooni tagasilükkamise eest. Paraku on faktid meie poolel. Me kaitseme Ungarit," lausus Ungari justiitsminister Judit Varga enne kuulamist säutsudes, mille edastas Ungari esindus EL-i juures.

Euroopa Parlament alustas aasta tagasi ametlikku rikkumismenetlust Ungari suhtes õigusriigi põhimõtete väidetava rikkumiste tõttu peaminister Viktor Orbáni valitsuse all.

Ungari valitsust süüdistatakse meediavabaduse piiramises ning kohtunike sõltumatuse nõrgestamises.

Teoreetiliselt võib EL-i lepingu 7. artikli käivitamine viia Ungari hääleõiguse kaotamiseni EL-i nõukogus. See on siiski ebatõenäoline, sest vajaks liikmesriikide üksmeelt, mida on raske saavutada.

EL-i üldasjade nõukogu, kus igast riigist on välis- või Euroopa-minister, kogunes esmaspäeval Brüsselis. Ühtegi sellist kuulamist ei ole Ungari suhtes varem korraldatud.

EL-ile teevad muret Ungari õigussüsteemi iseseisvus, sõnavabadus, korruptsioon ning vähemuste, migrantide ja asüülitaotlejate õigused.

Ungari on keeldunud osalemast EL-i jõupingutustes jagada liikmesriikide vahel ära Süüriast ja teistest riikidest EL-i saabuvad migrandid, pälvides sellega Brüsseli ja paljude teiste liikmesriikide pahameele.

"Me oleme uhked, et oleme sajandite vältel Euroopa piire kaitstes kaitsnud selle kultuuri, pärandit ja Euroopa eluviisi. Täna teeme sama," kirjutas Varga.

Teised EL-i riigid leiavad aga, et Ungari vastuargumendid on eksitavad.

Prantsusmaa ja Saksamaa teatasid kuulamisel ühisavalduses, et europarlamendi raportis antud ülevaade hetkeolukorrast põhiväärtuste alal Ungaris on muret tekitav. "Ohud õigusriigile ja põhiõigustele Ungaris teevad muret meile kõigile," ütles Prantsuse ja Saksa ministrid.

Õigusriigiküsimuste eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmersmans tõstis esile "väga, väga tugevat pühendumust" EL-i väärtuste alalhoidmisele ja rõhutas, et see saab ka novembris tööd alustava uue Euroopa Komisjoni prioriteediks.

EL-i üldasjade nõukogu istungit juhtinud eesistujariigi Soome EL-i asjade minister Tytti Tuppurainen ütles, et esmaspäevane kuulamine oli Ungari jaoks alles esimene.

"Meil tuleb otsustada järgmistel nädalatel ja kuudel, kuidas edasi liikuda," lausus ta, lisades, et ministrid hoiavad laual võimaluse kehtestada Ungarile EL-i lepingu 7. artikli alusel sanktsioonid.

Poolal, keda Euroopa Komisjon süüdistab samuti õigusriigialastes rikkumistes, on selja taga juba kolm sellist kuulamist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: