Soul: Põhja-Korea tulistas raketi ilmselt välja allveelaevalt

Raketi väljatulistamine allveelaevalt. Siin stardib rakett Trident II D5 USA allveelaevalt USS Nebraska.
Raketi väljatulistamine allveelaevalt. Siin stardib rakett Trident II D5 USA allveelaevalt USS Nebraska. Autor/allikas: Reuters / Scanpix

Põhja-Korea tulistas kolmapäeva hommikul idarannikult välja raketi, mis paistis olevat allveelaevalt tulistatud ballistiline rakett (SLBM), teatas Lõuna-Korea sõjavägi. See võib tähendada stalinistliku riigi rünnakuvõimekuse jõudmist uuele tasemele.

"Põhja-Korea tulistas hommikul välja raketi Wonsanist Jaapani mere suunas," kirjutati Lõuna-Korea ülemjuhatuse teadaandes. "Armee jälgib olukorda suure tähelepanuga edasiste võimalike tulistamistega seoses ja säilitab valmisoleku," lisati avalduses.

Lõuna-Korea Staabiülemate Ühendkomitee (JSC) tuvastas raketi kolmapäeva varahommikul ja see lendas 450 kilomeetrit ida suunas maksimaalsel kõrgusel 910 kilomeetrit.

JCS lisas, et väljatulistatud rakett oli ilmselt üks Pukkuksong-tüüpi rakettidest ehk Põhja-Koreas välja arendatav SLBM.

Lõuna-Korea sõjavägi nimetas raketikatsetust pingete tõstmisele suunatud sammuks ning kutsus Pyongyangi sellist tegevust otsekohe lõpetama.

Üks lendkeha maandus Jaapani majandusvetesse ehk riigi territoriaalvesi ümbritsevasse 200-kilomeetrisesse tsooni, teatas Tokyo.

Põhja-Korea jaoks on diplomaatiliste ja sõjaliste žestide ühildamine tavapärane taktika läbirääkimispartnerite survestamiseks, kuid analüütikute sõnul võib Pyongyang uskuda, et kolmapäevasel katsetusel kasutatud relvasüsteem annab riigile lisahoova.

Tõestatud allveelaeval baseeruv raketivõimekus viiks Põhja-Korea raketi- ja tuumaarsenali uuele tasemele, võimaldades paigutada tuumarakette kandvad allveelaevad kaugele oma territooriumist ja andes Pyongyangile "teise löögi" võimaluse rünnaku korral riigi sõjaväebaasidele.

Teisipäeval oli Pyongyang teatanud, et tuumakõnelused USA-ga jätkuvad töötasandil laupäeval. USA kinnitas tuumakõneluste jätkumist lähipäevil.

Põhja-Korea katsetas edukalt Pukkuksong-1, mida teatakse ka KN-11-na, 2016. aasta augustis ning rakett lendas umbes 500 kilomeetrit.

USA teatas, et jälgib olukorda Korea poolsaarel ja Jaapan avaldas raketikatsetuse vastu protesti. "Ballistiliste rakettide tulistamine rikub ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioone. Me avaldame selle vastu jõulist protesti ja mõistame selle karmilt hukka," ütles Jaapani peaminister Shinzo Abe ajakirjanikele.

ÜRO resolutsioonid keelavad Põhja-Koreale rakettide ja tuumarelvade väljatöötamise.

Põhja-Korea asevälisminister Choe Son-hui ütles riikliku uudisteagentuuri KCNA edastatud avalduses, et Põhja-Korea peab laupäeval Ühendriikidega töötasandi kõnelusi oma tuumaprogrammi üle, mida on oodatud alates kahe riigi nurjunud tippkohtumisest veebruaris.

"Pooled leppisid kokku esialgses kontaktis 4. oktoobril ja töötasandi läbirääkimistes järgmisel päeval," ütles Choe.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: