Europarlamendi komisjon lükkas Ungari ja Rumeenia volinikukandidaadid tagasi

{{1569844680000 | amCalendar}}
Foto: AP / Scanpix

Euroopa Parlamendi õiguskomisjon tunnistas esmaspäeval ametisse sobimatuks Ungari ja Rumeenia esitatud kandidaadid Euroopa Komisjoni voliniku kohale.

Õiguskomisjon, mis peaks tegema kindlaks, et kandidaatidel ei ole uues ametis huvide konflikti, leidis, et mõlema suhtes esitatud kahtlused on põhjendatud. Komisjon lükkas kandidaadid tagasi vahetult enne tulevaste volinike kuulamiste algust Euroopa Parlamendi komisjonides. Kui neljapäeval teatas õiguskomisjon, et paneb kaks kandidaati ootele, soovides nendelt täiendavaid selgitusi, siis esmaspäeval otsustati hääletusel neid mitte toetada.

Tagasilükatud kandidaadid on transpordivoliniku kandidaadiks esitatud Rumeenia sotsialist Rovana Plumb ning naabruspoliitika ja laienemisvoliniku kandidaadiks seatud Ungari konservatiiv László Trócsányi.

Plumb on Euroopa Parlamendi liige ning sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsiooni asepresident. Enne seda oli ta Rumeenias keskkonna- ja kliimamuutuste minister, tööminister, Euroopa vahendite minister, haridusminister ja transpordiminister.

Trócsányi on endine Ungari justiitsminister ja talle said komistuskiviks valitsuse lepingud tema advokaadibürooga. Ungari peaminister Viktor Orbán väitis pärast kandidaadi tagasilükkamist, et tema ainus "patt" oli "abi sisserände peatamisel".

Rumeenia endise tööministri Plumbi kandidatuur transpordivoliniku kohale lükati tagasi kahe probleemse laenu tõttu, mis tekitasid komisjonis korruptsioonikahtlusi.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja Mina Andreeva selgitas esmaspäeval pressikonverentsil, et Euroopa Parlamendi president peab nüüd saatma Euroopa Komisjoni uuele presidendile kirja, kus teatab parlamendi otsuse ja pakub välja võimalused olukorra lahendamiseks. Alles pärast kirja laekumist saab Komisjoni uus juht Ursula von der Leyen otsustada, kas palub Ungarilt ja Rumeenialt uute kandidaatide esitamist või püüab saavutada senistele europarlamendi toetuse.

Euroopa parlament hääletab Euroopa Komisjoni liikmete sobivuse üle tervikpaketina, kuid varasematel kordadel on vastuseisu pälvinud volinikukandidaadid enne hääletust asendatud.

Allikas: Ungari esitas uue volinikukandidaadi

Ungari peaminister Viktor Orbán esitas esmaspäeval uue Euroopa Komisjoni laienemisvoliniku kandidaadi pärast seda, kui Euroopa Parlamendi õiguskomisjon oli Budapesti algse kandidaadi sobimatuna tagasi lükanud, ütles allikas AFP-le. 

Europarlamendi õiguskomisjon lükkas tagasi Orbáni erakonnakaaslase Ungari võimuparteis Fidesz László Trócsányi, kellele said komistuskiviks valitsuse lepingud tema advokaadibürooga.

Orbán väitis pärast kandidaadi tagasilükkamist, et tema ainus "patt" oli "abi sisserände peatamisel". Trócsányi on endine Orbáni valitsuse justiitsminister. 

Ungari uus kandidaat on diplomaat Olivér Várhelyi, ütles tundmatuks jääda soovinud kõrge EL-i ametnik. 

Euroopa Komisjoni uus koosseis peaks astuma ametisse 1. novembril.

Toimetaja: Mait Ots, Marko Tooming

Allikas: AFP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: