Reinsalu pole kindel, kas EL-i eelarve peaks siduma õigusriigi põhimõtetega

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eesti pole veel kujundanud lõplikku seisukohta ettepaneku suhtes, mille järgi seotakse Euroopa Liidu finantsraamistik õigusriigi põhimõtete järgmisega liikmesriikides, ütles välisminister Urmas Reinsalu.

Soome peaminister Antti Rinne ütles pühapäeval, et ükski Euroopa Liidu liikmesriik, nende seas Ungari ja Poola, ei ole otseselt vastu ühenduse finantsraamistiku sidumisega õigusriigi põhimõtete järgimisega liikmesriikides.

Reinsalu märkis esmaspäeval ERR-ile antud lühiintervjuus, et tema andmetel pole liikmeriigid selles küsimuses veel kokkuleppele jõudnud ning et Euroopa Komisjonis hakatakse seda küsimust koos finantsperspektiividega alles arutama.

Eesti ei ole oma seisukohta selle ettepaneku suhtes veel kujundanud, märkis välisminister. "Eesti seisukoht kujundatakse, kui selgub, milline see ettepanek saab lõplikult disainitud," ütles Reinsalu.

Reinsalu märkis, et varem oli komisjoni taolise ettepaneku osas tõsiseid juriidilisi probleeme, mille tõi välja Euroopa Nõukogu õigusteenistus.

"Seal oli küsimus, kas see pädevusruum, mis seal tekib nende rahaliste kärbetega, raha blokeerimisega, kas seda on võimalik aluslepingust nii tuletada," rääkis minister.

Reinsalu hinnangul tuleks eri valdkondade sidumist hoolikalt kaaluda. "Kas tasub panna raha väljamaksed ja muid küsimusi nii kokku – siin tuleb enne üheksa korda mõõta ja üks kord lõigata. Junckeri komisjoni poolt on omal ajal õhku pandud, et näiteks need riigid, kes ei võta pagulaskvootide alusel endale pagulasi vastu, siis neile peale panna mingid rahalised maksed või koormised – selles osas olen ma küll jäigalt eitaval seisukohal," lausus ta.

Reinsalu ütles, et arutelud ettepaneku üle kestavad ka järgmisel aastal. "Uus komisjon astub ametisse ja eks need arutelud võivad järgmise aasta jooksul kesta," ütles ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: