Kolesõna 2016 on „kootsing“ ({{commentsTotal}})

{{1493699940000 | amCalendar}}

ERRi arvamusrubriigi korraldatud keelevõistlusel „Kolesõna 2016“ valiti eelmise aasta kõige ebaõnnestunumaks sõnaks "kootsing". Teisele kohale tõusis „päeva lõpuks“ ning kolmandaks jäi tükk aega teisel kohal püsinud „häštäg/hashtag“.

1. kootsing (36% häältest)

Tegemist on International Coach Federationi Eesti allorganisatsiooni korraldatud sõnavõistluse võitnud sõnaga. Võistlusel otsiti vastet ingliskeelsele sõnale „coaching“. See on ICF Estonia sõnul „inspireeriv ja loominguline partnerlus, mis toetab inimese isiklikku ja/või ametialast kasvu ning toimetulekut muutustega“.

Hääletajad heitsid „kootsingule“ ette toortõlkelisust ning seda, et eesti keeles puudub tüvel „koots“ igasugune seos coachingu mõttega.

Asemele pakuti järgmisi sõnu: „mentorlus“, „juhendamine“, „treenerlus“, „sootsing“ (tuletatud ladinakeelsest sõnast „socius“) ning „lootsimine“ (sõna „lootsima“ teine tähendus on eesti keeles „juhatama, juhtima“).

2. päeva lõpuks (26%)

Sellele keelendile heideti ette toortõlkelisust ning parasiitkasutust.

Asemele pakuti lisaks praegugi kasutatavale väljendile „lõppude lõpuks“ ka „viimsekspäevaks“.

3. häštäg / hashtag (24%)

Sõna peeti täiesti ebaeestipäraseks vaimuvaeseks toortõlkeks (või teise versioonina lihtsalt võõrsõnaks).

Asemele pakuti: „märksõna“, „teemaviit“, „trellid“, „silt“ ja „trips“ (kuna sotsiaalmeedias märksõna ees kasutatav kujund meenutab trips-traps-trulli mängu).

4. taristu (9%)

2010. aasta presidendi sõnavõistluse võidusõna häirivust ei osatudki ratsionaalselt põhjendada, enamasti oli tegemist mulle-ei-meeldi laadi selgitustega. Vaid mõni hääletanu viitas tegusõnale „tarima“ ja selle teistsugusele tähendusele. (Tegelikult põlvneb „taristu“ sõnadest „tari“ (kobar, ristkülikukujuline punutis) ja „tarind“ ehk konstruktsioon).

5. reka (5%)

Selle sõna puhul peeti eestlasele võõraks just häälduspilti.

Asemele pakuti soomepärane „rekka“ või siis kodumaine „veok“.

Keelevõistluse eesmärk on leida eesti keelde sobimatud väljendid ning nende asemele paremad. Seekordsel lõpphääletusel anti kokku 4000 häält.

Kokku esitati võistlusele 72 sõna. Eelvõistlusel said rohkem kui ühe hääle (aga mitte piisavalt, et lõppvõistlusele jõuda) järgmised sõnad:

  • kvaliteetaeg;
  • väljend „laual“ (asemele pakuti „arutlusel“ ja „töös“);
  • sisend;
  • proteiin (asemele „valk“);
  • õõvastav;
  • nörritav;
  • päravaatur (asemele „tagurduskaamera“).

Vikerraadio „Keelesäutsu“ toimetaja, eesti kirjanduse uurija ja kirjandusõpetaja Priit Kruusi kolesõnade teemalist intervjuud ETV saatest "Terevisioon" on võimalik vaadata käesoleva artikliga liidetud videost.Soomest tuleb endiselt rohkem reisijaid Tallinna kui Eestist Helsingisse sõidab.Soomest tuleb endiselt rohkem reisijaid Tallinna kui Eestist Helsingisse sõidab.
Tallinna-Helsingi liini suuremad laevad sörgivad kasvava nõudluse sabas

Kuigi kiirlaevu tuleb Tallinna-Helsingi liinile üha juurde, on ka nende täituvus jätkuvalt tõusuteel. Populaarsematel päevadel või kellaaegadel võib juhtuda, et piletid on täielikult välja müüdud, sest nõudlus üha kasvab.

Nahaarst: päikesekreemide peale lootma jääda ei saa

Soojade ilmade ja selge taeva mõjul on kannatada saanud juba ilmselt nii mõnegi eestlase hell nahk. Ainult päikesekreemide kaitsvale mõjule Ida-Tallinna keskhaigla nahaarst Pille Konno sõnul loota ei tohiks.

SaatevigadSaatevigad
Vaata "Pealtnägija" lõppenud hooaja naljakamaid apsakaid

Sel nädalal pani ETV uuriva ajakirjanduse lipulaev "Pealtnägija" oma hooajale punkti, et juba sügisel jälle teleekraanil tagasi olla.

Eurod.Eurod.
Ülevaade: viimaste aastate palgatõusud avalikus sektoris

Riigieelarve strateegia näeb ette, et eeloleva nelja aastaga tõuseb keskvalitsuse töötajate palk 2,5 protsenti, kuid Isamaa ja Res Publica Liidu esimehevahetuse järel on tekkinud võimalus, et see jääb ära. Viimati kerkis riigiasutuste palk valitsuse otsusega aastal 2015.