Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kolesõna 2018 lõpphääletus: superministeerium, tolerast või laikima?

ERRi arvamusportaali korraldatav aasta kolesõna konkurss on jõudnud lõpphääletuseni. Milline neist kolmest eelvoorus enim esitatud sõnast on kõige ebaõnnestunum või ebakõlalisem? Hääleta artikli lõpus!

Superministeerium on väljend Tallinnas Suur-Ameerika tänaval viit erinevat ministeeriumit hõlmava hoonetekompleksi kohta. Ettepaneku esitajad heitsid sellele ette, et sõna on sisuliselt ebatäpne ja punnitatud.

Tolerast on salliva (või ka mitteradikaalselt mõõduka) mõtteviisiga inimeste halvustamiseks välja mõeldud väljend, mida kasutatakse eriti äärmus- ja konservatiivsetes ringkondades. Selle esitajad viitasid maitsetusele ja madalkeelsele taustale (tolerast on moodustatud sõnadest tolereerima ehk sallima ja pederast (halvustav väljend homoseksuaalsete inimeste kohta)).

Laikima all mõeldakse sotsiaalvõrgustik Facebookis või ka mujal oma meeldimuse väljendamist. Sõna esitajate hinnangul on see inglise keelest pärit toorlaen, mille asemel võiks kasutusele võtta hea eestikeelse vaste.

Palumegi teil lisaks kolesõna valikule võimalusel pakkuda välja ka alternatiiv, teie arvates sobivam väljend värdkeelendi asemele.

Kokku laekus sel aastal sada sõna, millest siiski kõik ei vastanud konkursi tingimustele. Kolesõna 2018 teeme teatavaks 1. juunil.

ERRi portaal kuulutas esimese kolesõnavõistluse välja 2013. aastal ajendatult kirjanik Maarja Kangro ebasõnade teemalisest Vikerraadio päevakommentaarist. Esimeseks kolesõnaks osutus "validaator", lisaks sellele on kolesõnadeks valitud "enekas" ja "kootsing".

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: