Kaljulaid on pettunud, et koalitsioon pole veel haridust eestikeelseks teinud

President Kersti Kaljulaid Ida-Virumaa ringsõidul Kiviõli koolis
President Kersti Kaljulaid Ida-Virumaa ringsõidul Kiviõli koolis Autor/allikas: Raigo Pajula/presidendi kantselei

President Kersti Kaljulaid väljendas pettumust selle üle, et valitsuskoalitsioon ei ole siiani kogu Eesti haridussüsteemi eestikeelseks muutnud.

"Tegelikult olen ma kolm aastat kutsunud meie poliitikuid üles tegutsema. Ma olen pisut pettunud, et see koalitsioon, mis on ilmselt kõige rahvuslikum - kui nii võib öelda - või kõige patriootlikum kõigist seni olnutest, ei ole muutnud haridussüsteemi tervikuna eestikeelseks," rääkis president Kaljulaid Läti televisioonile antud intervjuus, mida vahendas Läti ringhäälingu veebiportaal.

Kaljulaidi sõnul on normaalne, kui Eestis muretsetakse oma keele pärast: "On normaalne, kui väikesed maad muretsevad oma keele arengu pärast. Kas inimesed õpivad seda keelt, isegi kui nad siin elavad? Kui õppetöö koolides toimub ainult meie keeles, mis on ainus ametlik riigikeel ning see on nii meie kui teie maa, siis selliseid muresid ei tekiks. Kui vaatate sellele inimõiguste aspektist, siis peame meie kui arenenud Euroopa riik, pakkuma kõigile siin elavatele inimestele võrdseid võimalusi integreerumiseks meie ühiskonda," rääkis Eesti president usutluses.

"Seepärast oleme kohustatud kindlustama igale lapsele, kes Eestis haridusteed alustab, võimalust õppida eesti keeles. Kui me suudame austada nende inimeste õigusi, kes on seaduslikult Eestisse asunud, siis see vähendab ka meie muret selle üle, mis toimub eesti keele ja kultuuriga. See oleks piisav. Me teame seda," rõhutas Kaljulaid.

Toimetaja: Sergei Mihhailov, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: