Karilaiu hinnangul võib Järviku osas lahendus tulla veel teisipäeva õhtul

{{1573556520000 | amCalendar}}
Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid.
Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Keskerakonna, EKRE ja Isamaa juhid otsivad maaeluminister Mart Järviku küsimuses lahendust ja otsus võib tulla juba teisipäeva õhtul või kolmapäeva hommikul, ütles Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid. Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimees Priit Sibul nii kiiret selguse saabumist ei usu, kuid jätab lahenduse leidmise, nagu Karilaidki, peaministri kanda.

Karilaid rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et kindlasti ei ole praegu tegemist valitsuskriisiga, küll on aga tegemist ajutise tõrkega valitsuse töös.

"Mis toimub Järviku ümber, on tekitanud tõrke. Loodan, et täna õhtuks või homme hommikuks on selge lahendus laua peal ja me saame sellest tõrkest üle, sest kui see tõrge jääb kauaks poliitika masinavärki sisse, siis võib sellest suurem kriis välja kujuneda, aga minu hinnangul Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioon jätkab," ütles Karilaid. "Reformierakonna unistus, et tulla Mart Järviku juhtumi taustal võimule, see neil luhtub."

Karilaid ei soovinud öelda, kas talle teadaolevalt Järvik jääb ametisse või mitte. "On palju erinevaid variante," märkis ta, lisades, et ei saa ajakirjandusele varem täpsemat infot anda, kui kokkulepe on sõlmitud. "Kolm erakonda lihvivad kokkulepet."

Keskerakonna koostöö Isamaa ja EKRE-ga on Karilaiu sõnul hea, aga kui tõrge jääb kõrvaldamata, võib koostöö halveneda.

Koalitsiooni jätkamise vajadust põhjendas Karilaid sellega, et mitmete poliitikate kujundamised nõuavad seda. "Räägime näiteks omastehooldusest, erakorralisest pensionitõusust, erakapitali kaasamisest. Neid teemasid on väga palju ja nende kujundamise masinavärk ministeeriumites töötab väga hästi," sõnas Karilaid.

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas on saanud ka varasemate keeruliste poliitiliste juhtumitega hakkama ja saab Karilaiu hinnangul ka seekord. "Olen kindel, et edukalt."

Sibul: koalitsiooni jätkamise peab selgitama peaminister

Ka riigikogu Isamaa fraktsiooni esimees Priit Sibul leiab, et Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikmest maaeluministri Mart Järviku tegevuse vallandatud pinged koalitsioonis peab lahendama peaminister.

"Eks valitsuse koospüsimise ja töötamise tahe ja tempo sõltub paljuski peaministrist ning partnerite soovist ja tahtest. Aga eks see peaministri roll on välja selgitada ja mõista, kuivõrd on see tahe olemas ja seda, kas koalitsioonil on põhjust edasi koos töötada ning meil kõigil on usk, et kokkulepitud eesmärgid on võimalik saavutada," ütles Sibul ERR-ile. "Pall on peaministri käes," märkis ta.

Küsimusele, kas selgus võiks saabuda juba kolmapäeva hommikuks, vastas Sibul, et tema hinnangul võib see ka kauem aega võtta: "Mul on raske öelda, kas see selgus saabub homme hommikuks. Ma arvan, et see protsess võib kesta ka pikemalt, kui EKRE ise mingeid otsuseid ei tee."

"Minu arvates tasub võtta rahulikult, ühtegi putru ei sööda nii soojalt, kui see valmis keedetakse. Täna on loogiline, et erinevad pooled otsivad vaenlasi ja põhjusi erinevatest suundadest, aga ma arvan, et tasub võtta kopsud õhku täis ja asjade üle järele mõelda ning mõelda, kuidas on kõige mõistlikum. Koalitsioon kestab siis, kui on kõikidel osapooltel tahe olemas. Ja mina olen aru saanud, et see tahe on olemas ja nüüd tuleb vaadata, kuidas töörahu leida ja niimoodi, et koalitsioon saaks mõistlikult edasi töötada," rääkis Isamaa fraktsioonijuht.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: