Ülevaade: listeeriapuhangud maailmas

Maailmas on viimase aasta jooksul olnud mitmeid listeeriapuhanguid, mida saab seostada konkreetsete toiduainetööstustega.

Tänavu oktoobris kutsuti tagasi kõik Saksamaa lihatööstuse Wilke Waldecker tooted üle maailma ning 80-aastase ajalooga ettevõte pidi tegevuse lõpetama, kuni on kindlaks tehtud listeeria allikas. Väidetavalt on Wilke tooted otseselt seotud kahe surmajuhtumiga ja veel mitme haigustumisega.

Hispaanias peeti septembris kinni riigi ajaloo suurima listeeriapuhangu vallandanud ettevõtte Margudis omanikud. Margudise sealihatooted olid nakatunud listeeriabaktieriga, mille tõttu suri kolm inimest ja mis põhjustas ka seitse nurisünnitust. Võimud kahtlustavad, et ettevõtjad teadsid bakteriohust, kuid ei võtnud midagi ette.

Suurbriannia ettevõtte Greenyard Ungari tehases toodetud külmutatud köögivili põhjustas alates 2015. aastast mitmetes riikides listeeriapuhanguid. Möödunud aasta juunis keelati seal toodetu müük ning ettevõte pidi kõik kahtlusalused partiid tagasi kutsuma. Ungari tehases toodetud maisi sisaldasid ka Eesti ettevõtte Härmavili köögiviljasegud, mis kutsuti samuti tagasi.

Eelmisel nädalal pidi USA ettevõte Russ Davis Wholesale kutsuma turult tagasi värsked köögiviljad, põhjuseks listeeriakahtlus. Tegu oli ulatusliku tagasikutsumisega, ettevõtte toodangut müüdi enam kui kümnes osariigis.

Lõuna-Aafrika Vabariigi lihatootja Tiger Brands sulges möödunud aasta märtsis ennetavalt oma tapamaja ja kolm tehast, kuigi listeeriatase toodetes oli selgelt alla kehtiva piirnormi. 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: