Ametiühingud ja tööandjad allkirjastasid alampalga kokkuleppe

{{1574657640000 | amCalendar}}
Eesti Ametiühingute Keskliidu aastakonverents
Eesti Ametiühingute Keskliidu aastakonverents Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Esmaspäeval allkirjastasid sotsiaalpartnerid ametiühingute keskliidus üleriigilise alampalga kokkulepe 2020. ja 2021. aastaks, millega tõuseb miinimumkuupalk tuleval aastal 584 eurole ja tunnipalk 3,48 eurole.

Kokkulepe uute määrade kehtestamiseks sündis riikliku lepitaja vahendusel eelmisel nädalal ning saavutatud kokkuleppe kohaselt tõuseb 2021. aastal üleriigiline alampalk 40 protsendini riigi keskmisest palgast. Selle absoluutväärtuse fikseerivad tööandjad ja ametiühingud järgmisel suvel, võttes aluseks Eesti Panga suvise majandusprognoosi, mis avaldatakse 2020. aasta juunis.

Osapooled vajasid riikliku lepitaja abi, kuna augusti lõpus ametiühingute ja tööandjate läbirääkimisdelegatsioonide vahel kokku lepitud alampalga tõusu 578 euroni ei kinnitanud ametiühingute volikogu.

Nüüd leppisid tööturu osapooled ühtlasi kokku algatada ühine uuring üleriigilise alampalga mõjust Eesti sotsiaalmajanduslikule arengule.

Kerkiv alampalk toob muu hulgas kaasa nii elatisraha kui ka paljude lasteaedade kohatasu tõusu, ehkki plaanist need alampalgast lahti siduda on räägitud juba aastaid. Justiitsministeerium ootab enne elatise teemaga edasi liikumist analüüsi valmimist, haridusministeerium aga lasteaia kohatasu alampalgast lahtisidumist praegu ei kavanda.

Praegu kehtib Eestis kuutasu alammäär täistööajaga töötamise korral 540 eurot ja tunnitasu alammäär 3,21 eurot.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: