Politseinikud harjutasid ulatusliku evakuatsiooni korraldamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1575126480000 | amCalendar}}

Politseinikud harjutasid laupäeval Pärnumaal, Läänemaal, Saaremaal ja Hiiumaal Kaitseliidu õppuse Orkaan14 käigus ulatusliku evakuatsiooni korraldamist.

Õppuse stsenaarium nägi ette, et Pärnumaal Vändras, Läänemaal Risti alevikus, Hiiumaal Emmastes ning Saaremaal Kihelkonnal ja Vilsandil satuvad kohalikud elanikud ohtu, mistõttu tuleb nad oma elukohast evakueerida.

"Õppus ei toonud kaasa kellegi päriselt evakueerimist, kuid õppuse tegevuste võimalikult realistliku läbiviimise eesmärgil käisid nendes piirkondades politseinikud ukselt-uksele, vestlesid inimestega kriisiks valmisolekust ja jagasid infomaterjale," selgitas Lääne prefekt Kaido Kõplas.

Samuti said politseinikud ülesandeks moodustada kogunemiskohad, kus evakueeritud kohalikke elanikke mängisid õppusele kaasatud inimesed. Sellised harjutamise eesmärgil loodud evakuatsioonipunktid pandi tööle Hiiumaal Käina huvi- ja kultuurikeskuses, Saaremaal Kihelkonna koolis, Läänemaal Palivere spordihoones ja Pärnumaal Vändra koolis. Läbi harjutati evakuatsioonipunktis ettenähtud tegevused: evakueeritute registreerimine, turvakontroll, toitlustus ning vajadusel esmaabi korraldamine.

"Ohuolukorras on evakuatsiooni sujuv korraldamine väga tähtis, et tagada inimeste turvalisus. Samas on see ressursimahukas ja ka aeganõudev tegevus. Õppus näitas partneritega hea koostöö olulisust ja vastutusalade jaotamise vajadust kriisisituatsioonis," märkis Kõplas.

Õppusel osales 176 politseinikku ja 20 abipolitseinikku. Kokku käisid politseinikud õppuse jooksul läbi 1181 majapidamist: Pärnumaal 622, Läänemaal 285, Saaremaal 149 ja Hiiumaal 125 majapidamist.

Õppuse käigus testiti ka politseinike kokkukutsumise skeeme, harjutati staabijuhtimist ja koostööd Päästeameti, Kaitseliidu ja Naiskodukaitsega.

"Aktuaalne kaamera" koputas koos politseinikega kodude ustele

Saaremaal oli Kaitseliidu suurõppusele esmakordselt kaasatud ka märkimisväärne hulk Saaremaa politseinikke, keda kodudest n-ö ootamatult välja kutsuti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kuressaare politeijaoskonna poolt on reaalselt Kihelkonnal kohal 29 politseiametnikku. Õppus algas hommikul kell 8. Kõik tulid kohale, kes said tulla ja tunniga saime oma üksused formeeritud ja teele pandud," kirjeldas Kuressaare politseijaoskonnajuht Rainer Antsaar.

Kui mitme kodu uksed jäid politseinikele suletuks, siis lõpuks jõudsid politseinikud ka asustatud majapidamisteni. Kihelkonna elanik Marta Anger ütles, et tema saaks vähemalt nädala oma toidu ja veega omas kodus hakkama. Aga kui tuleks minna, siis tuleb minna.

"Kui peab ja kui ikka hulluks asi läheb, siis peab ikka ära minema," ütles ta.

Priit Sepa meeskond käis Saaremaal läbi kümme majapidamist.

Läänemaal Paliveres mängiti näitlejate abil läbi see, mis juhtub siis, kui inimesed peaksidki päriselt kodust lahkuma. Evakuatsioonipunkti saabunuid ootas turvakontroll ja registreerimine. Hoone, kuhu inimesed viiakse, peab olema suur ja soe. Õppusel kasutati selleks kohalikku spordihoonet.

"Neile pakutakse esmaabi, toitu, lastele pakutakse mängimist, on eraldi ruum, puhkenurk," kirjeldas naiskodukaitse Lääne ringkonna liige Beguta Kevvai.

Evakuatsiooni ajal tuleb jääda rahulikuks ja kuulata korraldajate juhtnööre. Kodust tasub kaasa võtta esmatarbekraam.

"Isiklikud hügieenivahendid, kindlasti mingisugune normaalne toiduports - evakuatsioonipunktides ei pruugi kohe söök olla käepärast ja mõelda tuleks ikkagi üks ööpäev varuks endale - ja kindlasti soe riietus. Evakuatsiooni korraldava inimese korraldusi tuleb kuulata kindlasti," selgitas Haapsalu politseijaoskonna piirkonnavanem Indrek Tohter. 

 

Toimetaja: Merili Nael, Margus Muld, Juhan Hepner

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: