Putin: Venemaa on valmis pikendama uut START lepingut ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vladimir Putin kohtus kaitseministeeriumi ja kaitsetööstuse esindajatega.
Vladimir Putin kohtus kaitseministeeriumi ja kaitsetööstuse esindajatega. Autor/allikas: Mikhail Metzel/TASS/Scanpix

Venemaa on valmis langetama veel sel aastal otsuse uue START leppe pikendamisest, ütles president Vladimir Putin neljapäeval, kuid heitis Ühendriikidele ette, et nende seisukoht pole tänini selge.

Sõjaväe ja Vene kaitsefirmade juhtidega vesteldes ütles Putin, et peatselt aeguva dokumendi asjus tuleb otsus langetada ruttu.

"Tahan taaskord kinnitada Venemaa Föderatsiooni seisukohta. Venemaa on valmis otsekohe ja niipea kui võimalik, selle aasta lõpuks, ja ilma ühegi eeltingimuseta pikendama uut START lepingut, et ei oleks meie seisukoha mingit kaksipidi või kolmepidi tõlgendamist. Ma ütlen seda ametlikult," ütles president.

Kõik Venemaa ettepanekud selle leppe pikendamisest on esitatud partneritele, sõnas ta.

"Kõik meie ettepanekud on (läbirääkimiste) laual selle lepingu pikendamiseks, me ei ole seni saanud meie partneritelt mingit vastust."

Külma sõja rivaalid Venemaa ja USA rebisid sel aastal katki Nõukogude Liidu ajast pärinenud keskmaa tuumajõudude leppe INF-i ning süüdistasid juhtunus teineteist.

Seda lepet peeti üleilmse julgeoleku üheks nurgakiviks ning selle lagunemine läitis kartuse uuest võidurelvastumisest. Putin tahtis neljapäeval juhtidega arutada ohte, mis võivad INF-i kadumise järel USA-st tulema hakata.

Washington pole uue START leppe pikendamise vastu huvi tundnud. Lepe aegub 2021. aasta veebruaris, kuid seda saab pikendada viie aasta kaupa.

Uue START-i sõlmisid 2010. aastal tollased presidendid Barack Obama ja Dmitri Medvedev. Dokumenti peetakse viimaseks veel koospüsivaks tähtsaks tuumaleppeks, mis hoiab mõlema riigi tuumaarsenalid allpool külma sõja aegset haripunkti.

Leppes võtsid mõlemad riigid kohustuse vähendada oma strateegiliste tuumarakettide laskeseadeldiste hulka poole võrra ning panema paika uue tuvastamismehhanismi.

Putin rääkis leppe pikendamisest päeval, mil USA esindajatekoja väliskomisjoni esindajad pidasid istungi leppe tähtsuse kohta.

Endine NATO asepeasekretär ja kunagine USA välisministeeriumi aseminister relvastuskontrolli küsimustes Rose Gottemoeller hoiatas, et leppe lagunemisel võivad asjad muutuda kiirelt ja drastiliselt ning olukord võib viia USA strateegilisse kriisi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: