USA ootab Hiinat liituma uue relvastuskontrollileppe kõnelustega

{{1592931660000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Leonhard Foeger

Viinis lõppes USA ja Venemaa tuumakõneluste esimene voor, mis Ühendriikide erisaadiku sõnul olid viljakad. USA loodab endiselt, et uue tuumarelva piiramise leppe kõnelustel osaleb ka Hiina, kuid see on Venemaa arvates lootusetu.

2010. aastal kokkulepitud uus START-lepe piirab USA ja Venemaa kaugmaa tuumalõhkepeade arvu 1550-ni. Järgmise aasta veebruaris lepe lõpeb ning selle uuendamine nii, et kaasatud oleks ka Hiina, on Ühendriikide presidendi Donald Trumpi pikaaegne soov, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hiina ei tulnud korduvale kutsumisele vaatamata Viini kohale.

"Kui nad tahavad suurriigile väärilist kohtlemist, siis mis oleks veel parem kasvavale suurriigile, kui ühineda USA ja Venemaaga kõige tõsisemas ettevõtmises, milleks on strateegiliste tuumarelvade kontrollimine," rääkis USA presidendi erisaadik tuumadesarmeerimise kõnelustel Marshall Billingslea.

Venemaaga peetud kõnelusi nimetas Billingslea tulemuslikuks. Ta avaldas lootust, et juuli lõpus või augustis saab juba pidada detailsemaid vestlusi.

Venemaa hinnangul ei ole aga Washingtonil erilist alust loota, et Hiina kõnelustel osaleb. Samas tahab Moskva, et kui Hiina tuleb, siis võiksid leppe kõnelustel osaleda ka Suurbritannia ja Prantsusmaa.

Washingtoni huvi on uude leppesse panna kõik tuumarelvad, kuna praegune katab vaid strateegilisi relvi.

"Tuleviku tuumarelva kontrolli lepe peab sisaldama kõiki tuumarelvi. Külma sõja ajal oli ehk mõtet rääkida strateegilistest ja mittestrateegilistest tuumarelvadest. Kolmandaks, kui me nii jätkame, siis meie positsiooni järgmine loogiline laiendus on, et peame naasma sisuliselt efektiivse tõestus- ja läbipaistvusmehhanismi juurde," ütles Billingslea.

Kui Venemaa ja USA rääkisid uut START-lepet läbi, siis toimus kaheksa vooru enne, kui jõuti kokkuleppele. Kui aga Donald Trumpi soov peaks realiseeruma ja kõik tulema laua taha, siis võib kõneluste voore vaja minna oluliselt rohkem ning kogu protsess kesta kauem, kui novembrikuised presidendivalimised USA-s.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: