Eratarbijate huvi päikesepaneelide vastu kasvab

Päiksepaneelid erakasutuses.
Päiksepaneelid erakasutuses. Autor/allikas: Virgo Siil

Eesti Energia on sel sügisel müünud eratarbijatele rohkem kui 1 MW mahus päikeseenergia valmislahendusi. Kokku on sõlmitud 60 erakliendilepingut.

Eesti Energia energiateenuste juhi Sten Aani sõnul on päikeseelekter üle maailma muutunud üha konkurentsivõimelisemaks energiatootmise liigiks ning ka Eestis on huvi kasv olnud üllatavalt kiire.

"Oleme saanud viimaste kuude jooksul sadu huviavaldusi ning enamik neist on laekunud sügiskuudel, septembrist novembrini. Päikesepaneelide paigaldamine on tõepoolest hoogu juurde saanud, sest kliendid on näinud, et kasu saab nii keskkond kui ka isiklik rahakott. Keskmise elektritarbimisega majaomanik viib aasta lõikes oma elektrikulu nulli ehk säästab 1000-1500 eurot aastas," märkis Aan.

Kui eratarbimisest jääb elektrit üle, saab klient seda võrku tagasi müüa. Selle eest makstakse talle taastuvenergiatoetust, mis elektritarbijatelt kogutakse. Toetust makstakse siiski vaid 2020. aasta lõpuni.

"Selleks, et päikeseelektrijaam järgmise aasta lõpuks kindlasti võrguga ühendatud saaks, tuleb kõige hiljem tegutsema asuda kevadel, sest erinevate lubade taotlemine ja lepingute sõlmimine võtab omajagu aega," tõdes Aan.

Tema kinnitusel saab päikeseenergaist lõigata suurimat kasu aprillis ja mais, mil jaama tootlikus on õhu jaheduse ning päikese parema kaldenurga tõttu kõige suurem.

Praktikas on tänapäevased paneelid tõestanud, et töötavad efektiivselt ka Eesti laiuskraadidel, sest aastane päikesekiirguse energiahulk on siin umbes sama suur kui Kesk-Saksamaal, aga madalama õhutemperatuuri tõttu töötavad Eestis paneelid suurema tootlikkusega.                                                               

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: