Trump kohtus suletud uste taga Vene välisministriga

{{1576033200000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump hoiatas Moskvat kohtumisel Vene välisministriga Sergei Lavroviga sekkumise eest järgmise aasta valimistesse, teatas teisipäeval Valge Maja, kuid Vene välisminister eitas, et tal Trumpiga säärane jutuajamine oli.

Valge Maja avalduse kohaselt hoiatas Trump igasuguse Venemaa katse eest valimistesse sekkuda ning ärgitas Moskvat lahendama Ukraina konflikti.

Lavrov ise tõdes mõni hetk pärast kokkusaamist, et ei ole Valge Maja kokkuvõtet näinud, kuid kinnitas: "Me tegelikult isegi ei arutanud valimisi."

USA luure hinnangul tegeles Venemaa muu hulgas manipuleerimisega sotsiaalmeedias, et kallutada 2016. aasta valimisi. USA president on samas innukalt tõrjunud "Venemaa pettust" ja tulnud välja alternatiivse teooriaga, et hoopis Ukraina sekkus valimistesse. Viimase väite on USA luurekogukond siiski kategooriliselt tagasi lükanud.

Varem oma Ühendriikide kolleegi Mike Pompeoga pressikonverentsi andnud Lavrov võttis kinni demokraatide Venemaa narratiiviga võistlevast Ukraina vandenõu teooriast, öeldes, et see näitab Venemaa-vastaste süüdistuste absurdsust. Trumpi lähedane liitlane Pompeo jäi aga kindlaks, et "meie Venemaa partnerid" sekkusid 2016. aastal ja käis välja omapoolse hoiatuse.

"Trumpi administratsioon töötab järelejätmatult, et kaitsta meie valimiste terviklikkust, punkt," ütles Pompeo. "Kui Venemaa või mõni teine välistoimija peaks õõnestama meie demokraatlikke protsesse, rakendame vastumeetmeid," hoiatas ta.

Trump seisab silmitsi tagandamissüüdistustega pärast seda, kui Valge Maja pidurdas 400 miljoni dollari suuruse abi eraldamist Ukrainale, survestades Kiievit uurima valimissekkumise teooriat ja tema koduse rivaali Joe Bideni tegemisi.

Demokraadid ütlesid, et Lavrovi visiit üksnes kinnitas kahtlusi Trumpi suhtes, kes vastavalt protokollile võtab harva vastu välisministreid.

"Kuigi dialoog venelastega on tähtis, eriti strateegilise stabiilsuse ja relvastuskontrolli jaoks, ei ole mul mingit usku, et president Trump neis vestlustes meie huvisid kaitseb," ütles esindajatekoja välissuhete komitee esimees Eliot Engel.

Trump nimetas kohtumist Lavroviga väga heaks

Trump ütles teisipäeval, et tal oli väga hea kohtumine Vene välisministri Sergei Lavroviga.

"Just äsja oli väga hea kohtumine välisminister Lavrovi ja Venemaa esindajatega," säutsus Trump Twitteris.

Ta märkis, et kohtumisel arutati paljusid küsimusi, sealhulgas kaubavahetust, Iraani, Põhja-Koread, keskmaa raketilepingut (INF), tuumarelvastuse kontrolli ja valimistesse sekkumist.

"Ootan kannatamatult suhtluse jätkumist lähitulevikus!" lisas president.

Lavrov kutsus Pompeod alustama kiiresti kõnelusi START-i pikendamiseks

Lavrov kutsus teisipäeval USA välisministrit Mike Pompeod alustama kiiresti läbirääkimisi strateegilise relvastuse piiramise lepingu (START III) pikendamise üle. 

"Pall on meie Ameerika partnerite väljakupoolel," lausus Washingtonis USA välisministeeriumis Pompeoga kõnelusi pidanud Lavrov. 

START III sõlmisid 2010. aastal toonane USA president Barack Obama ja Vene president Dmitri Medvedev. Dokumenti peetakse viimaseks veel koos püsivaks tähtsaks tuumaleppeks, mis hoiab mõlema riigi tuumaarsenalid allpool külma sõja aegset haripunkti.

Leping jõustus 2011. aasta veebruaris ja see näeb ette kasutusvalmis tuumalõhkepeade arvu vähendamise 1550-le, strateegiliste tuumalaengu kandjate, nagu mandritevahelised ballistilised raketid ning pommitajatel ja allveelaevadel asuvad ballistilised raketid, arvu kärpimist 700-le.

Leping aegub 2021. aasta veebruaris, kuid seda on võimalik viie aasta kaupa pikendada.  

USA presidendi Donald Trumpi valitsus on öelnud, et tahab sõlmida uue relvastuskontrollileppe, mis hõlmaks ka Hiinat, kelle tuumaarsenal on küll Ühendriikide ja Venemaa omast palju väiksem, kuid on kiiresti kasvamas. 

Lavrov ütles ühisel pressikonverentsil Pompeoga, et Venemaa on avatud Hiinat ja teisi lääneriike hõlmavale mitmepoolsele protsessile, kuid märkis, et Peking on välistanud osalemise kõnelustel strateegilise relvastuse üle. 

"Olukord nõuab läbirääkimisi, sest meie Ameerika partnerid ei ole esitanud ühtegi konkreetset pakkumist ja see võtab veidi aega," lausus Vene välisminister. 

USA välisminister ütles aga, et ohud on muutunud ja uus lepe peab minema tavarelvadest kaugemale. "Me usume, et vajalik on laiendada arutelusid sedasi, et neisse oleks kaasatud Hiina Kommunistlik Partei ja need hõlmaksid kõiki võimu instrumente," sõnas ta.  

Pompeo sõnul on senised strateegilist stabiilsust puudutavad lepped vananenud ja stabiilsus on kahanenud. Uued lepped peaksid võtma arvesse uusi tehnoloogiaid ja relvasüsteeme ja asjaolu, et nende riikide hulk, kes võivad strateegilist stabiilsust ohustada, on kasvanud, lisas ta. 

Välisministri sõnul on Ühendriigid valmis kaaluma Venemaa ettepanekut Prantsusmaa ja Suurbritannia kaasamisest läbirääkimistele strateegiliselt stabiilsuse üle. 

"Välisminister Lavrov vihjas Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi liitumisele. Me kaalume seda meelsasti," lausus Pompeo. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: