Iraagi protestijad tungisid Bagdadis USA saatkonna alale

{{1577792820000 | amCalendar}}
Protestijad Bagdadis USA saatkonna peaväravas
Protestijad Bagdadis USA saatkonna peaväravas Autor/allikas: Scanpix/Reuters

Kümned vihased iraagi protestijad murdsid teisipäeval maha Bagdadis asuva USA saatkonna hoonekompleksi ühe värava, tungisid kompleksi alale ja süütasid vastuvõtualal tulekahju, teatasid kohapealsed korrespondendid.

Kompleksis asuvad USA julgeolekujõud lasid taandumiskorraldust eiranud rahvahulga laialiajamiseks käiku pisargaasi ja šokigranaadid.

Sündmuskohal viibinud Associated Pressi reporter nägi kompleksis leeke ja vähemalt kolme USA sõdurit saatkonnahoone katusel. Tulekahju põles kompleksi parkimisplatsi lähistel vastuvõtualal, kuid selle puhkemise põhjus pole esialgu teada. 

Üks valjuhääldist rääkinud mees ärgitas protestijaid kompleksi mitte sisenema. "Sõnum saadi kätte," ütles ta.

USA presidendi Donald Trumpi sõnul loodab ta, et Iraak "kasutab oma jõude", et kaitsta Ühendriikide saatkonda Bagdadis. 

"Me eeldame, et Iraak kasutab oma jõude, et saatkonda kaitsta!" kirjutas Trump teisipäeval Twitteris. 

Lähiajaloo üks tõsisemaid rünnakuid saatkonnale toimus pärast USA õhulööke pühapäeval, milles hukkus 25 Iraani toetatud relvarühmituse Kata'ib Hizbollah võitlejat. USA sõjaväe teatel oli Iraagis ja Süürias toimunud rünnak kättemaks eelmisel nädalal ühele Iraagi sõjaväebaasile tehtud raketirünnakule. Selles hukkus üks USA tsiviiltöötaja ja Washington süüdistab rünnakus Kataeb Hizbollah'd.

Teisipäeval tungisid saatkonda kümned protestijad, kellel õnnestus maha murda saatkonna autopääsla värav. Protestijad, paljud omakaitseväelaste vormides, jäid pärast viite meetrit ühes koridoris seisma ning olid peahoonest vaid umbes 200 meetri kaugusel. Kompleksi peahoone katusel oli näha poolt tosinat USA sõdurit, kes olid suunanud oma tulirelvad protestijatele.

Piirkonnas heljub pisargaasisuits ning vähemalt kolmel protestijal näis olevat raskusi hingamisega. Esialgu pole teada, kas saatkonna töötajad on jätkuvalt põhihoones või nad evakueeriti. USA saatkond pole asja kommenteerinud.

Uudistekanali Al-Jazeera andmetel evakueeritakse USA suursaadik ja saatkonna töötajad, kuid Soome saatkonna ajutine asjur Kim Kuivalainen kinnitas STT-le, et USA saatkonnast saadud info kohaselt ei ole sealseid töötajaid esialgu evakueeritud.

Protestijad riputasid ühele seinale plakati kirjaga "Ameerika on agressor" ning meeleavaldajatega liitusid mõned Iraanile ustavate relvarühmituste komandörid. Nende hulgas on riiklikult toetatud paramilitaarse Rahvamobilisatsiooni Üksuste juht Hadi al-Amiri. See grupp on koondanud enda alla kõik Iraani toetatud relvarühmitused.

Üks hetk ilmus saatkonna juurde ka Iraagi siseminister Yassine al-Yasseri, kes uuris sündmuskohta oma silmaga. Tema sõnul olevat peaminister hoiatanud teda, et USA rünnakutel šiiitide relvarühmitustele saavad olema tõsised tagajärjed.

"See on üks tagajärgedest," lausus Yasseri. "See on probleem ja häbi valitsusele."

Tema sõnul toob Iraak protestijate eemalhoidmiseks saatkonna juurde rohkem julgeolekujõude. Seda peeti vihjeks, et Iraagi sõdurid jõuga rahvahulka laiali ajama ei hakka.

Varem skandeeris vihane rahvahulk "Maha USA" ning loopis üle välismüüri veepudeleid ja kive. Siis heiskasid nad Kata'ib Hizbollah' kollased lipud ja sõimasid saatkonna julgeolekutöötajaid, kes püsisid vastuvõtuala värava klaaside taga.

Lisaks kritseldasid protestijad seintele ja akendele punases kirjas "Suletud vastupanuliikumise nimel".

Sajad meeleavaldajad püstitasid saatkonnaala ette ka telgid. Pahameele kasvades süütas rahvahulk kolm treilerit, mida turvamehed saatkonna müüride juures kasutasid.

Rahutuste käigus senistel andmetel keegi viga saanud ei ole ning turvatöötajad olid taandunud saatkonnahoonesse peatselt pärast rahvahulga kogunemist.

Tunde pärast vägivalla puhkemist saabus saatkonna lähistele seitse soomukit umbes 30 Iraagi sõduriga. Nad jäid seisma saatkonna välismüüri lähistele, kuid hoidsid sissetungikohast eemale. Hiljem lähenes saatkonnale neli sõidukit märulipolitseinikega, kuid protestijad blokeerisid nende tee ja sundisid nad taanduma.

USA kaitse- ja välisministeerium pole sissetungi kommenteerinud.

Ühendriikide õhulöögid olid viimaste aastate suurimad Iraagi riiklikult toetatud relvarühmitusi tabanud rünnakud. Õhulöögid ja neile järgnenud üleskutsed kättemaksule on märk Lähis-Idas toimuva USA ja Iraani varisõja ägenemisest.

USA rünnak pahandas nii relvarühmitusi kui ka Iraagi valitsust, mis teatas, et vaatab üle oma suhte USA juhitud sõjalise koalitsiooniga. Valitsus pidas rünnakut Iraagi suveräänsuse raskeks rikkumiseks.

Esmaspäeval osaliselt telepildis edastatud teates ütles Iraagi peaministri kohusetäitja Adel Abdul-Mahdi valitsuse liikmetele, et ta üritas USA operatsiooni peatada, kuid Ameerika ametnikud rõhutasid operatsiooni toimumise vajadust. 

Mahdi kuulutas Ühendriikide õhulöökides tapetute auks välja kolmepäevase leina, mis algas teisipäeval.

Pentagon lähetab USA Bagdadi-saatkonna kaitseks lisajõude

USA kaitseminister Mark Esper teatas teisipäeval, et Pentagon lähetab Bagdadi lisajõude tagama Ühendriikide saatkonna julgeolekut pärast Iraani-meelsete protestijate rünnakut. 

"Kaitseministeerium teeb tihedat koostööd välisministeeriumiga, et kindlustada meie saatkonna ja personali turvalisus Bagdadis," on öeldud Esperi avalduses. 

"Me saadame täiendavaid jõude toetama saatkonna personali."

Esper ei täpsustanud üksikasju, kuid lisajõud hõlmavad kaitseministeeriumi allikate andmeil ilmselt väikest hulka merejalaväelasi.

Pompeo: USA kaitseb oma inimesi Bagdadis

USA välisminister Mike Pompeo rõhutas teisipäeval pärast Iraani-meelsete protestijate tungimist USA saatkonna territooriumile Bagdadis, et Ühendriigid kaitsevad oma inimesi. 

Pompeo rõhutas telefonikõnedes Iraagi peaministri Adel Abdel Mahdi ja president Barham Saleh'ga, et USA "kaitseb oma inimesi, kes viibivad seal, et toetada suveräänset ja iseseisvat Iraaki", seisab Ühendriikide välisministeerium avalduses. 

Abdel Mahdi ja Saleh kinnitasid Pompeole, et "võtavad oma vastutust USA personali ja vara eest tõsiselt ja garanteerivad nende turvalisuse ja julgeoleku".

USA-l ei ole kavas Bagdadi-saatkonna töötajaid evakueerida

Iraani-meelsete protestijate rünnaku alla sattunud USA suursaatkonna personali Bagdadis ei ähvarda miski ning neid ei ole kavas evakueerida, märkis teisipäeval Ühendriikide välisministeerium. 

"USA personali julgeolek on tagatud ja  mingeid mõrasid selles pole," lausus välisministeeriumi kõneisik.

"Mingeid plaane Bagdadi saatkonna evakueerimiseks ei ole." 

Kõneisik lisas, et USA suursaadik Iraagis Matt Tueller, kes viibis esindusest eemal eraviisilisel reisil, on naasnud saatkonda. 

Iraan taunis USA jultumust süüdistada teda Iraagi meeleavaldustes

Teheran taunis teisipäeval Washingtoni jultumust süüdistada Iraani USA-vastaste vägivaldsete meeleavalduste eest Iraagis, soovitades Ühendriikidel vaadata üle oma poliitika regioonis.

"Ameerika ametnike üllatav jultumus on nii suur, et pärast vähemalt 25 inimese tapmist ning riigi suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumist omistavad nad iraagi rahva protesti nende julmade tegude vastu Iraani Islamivabariigile," ütles Iraani välisministeeriumi kõneisik Abbas Mousavi.

Mousavi tegi avalduse pärast seda, kui USA president Donald Trump süüdistas Iraani ameeriklasest tsiviiltöövõtja surmas ning USA Bagdadi saatkonna ründamise korraldamises teisipäeval.

Mousavi ütles, et Washingtoni süüdistused on iraagi rahva solvamine.

"Kuidas ja millise loogika põhjal te eeldate, et iraagi rahvas vaikib kõigi nende metsikuste ees?"  küsis ta.

Vastuseks raketirünnakutele, milles Iraagi põhjaosas hukkus üks ameeriklasest töövõtja, korraldasid Ühendriigid esmaspäeval õhurünnakud Iraani-toetatud rühmituse vastu, tappes 25 inimest.

Mousavi kutsus teisipäevases avalduses Valget Maja vaatama üle oma destruktiivse poliitika regioonis.

Allikas: AFP-AP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: