Iraani revolutsioonikaardi kindral Soleimani hukkus USA raketilöögis

{{1578018720000 | amCalendar}}
Iraani mõjukas kindral Qasem Soleimani (keskel).
Iraani mõjukas kindral Qasem Soleimani (keskel). Autor/allikas: SCANPIX / AP

Iraagis hukkus USA raketilöögis Iraani revolutsioonikaardi mõjukas kindral Qasem Soleimani. Rünnakuks andis käsu president Donald Trump, teatas Pentagon ametlikus avalduses.

"Tegemist oli otsustava rünnakuga kaitsmaks USA teenistujaid välismaal," seisab Pentagoni teadaandes.

"Kindral Soleimani töötas aktiivselt välja plaane rünnata USA diplomaate ja sõjaväelasi Iraagis ja kogu regioonis. Kindral Soleimani ja tema üksus Quds oli vastutav sadade ameeriklaste ja liitlaste sõjaväelaste tapmises ja veel tuhandete vigastamises," edastas USA kaitseministeerium.

Soleimani oli Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide üksuse Quds juht ja Teherani peamine saadik Iraagi küsimustes.

Analüütikud on pidanud kindral Soleimanit üheks mõjuvõimsamaks isikuks Iraanis ajatolla Ali Khamenei järel ning Iraani mõjuvõimu kehtestamises Lähis-Idas - näiteks Iraagis, Süürias, Palestiina aladel ja Jeemenis - oli tal täita võtmeroll.

Märkimisväärne on ka see, et käesoleva aasta aprillis lisas USA Iraani revolutsioonikaardi ja üksuse Quds terroristlike organisatsioonide nimekirja. Üldiselt pole USA sellesse nimekirja lisanud organisatsioone, mis on ametlikult mõne rahvusvaheliselt tunnustatud riigi võimustruktuuri osadeks.

"Selle rünnaku eesmärgiks oli nurjata edasised Iraani rünnakuplaanid," lisas Pentagon avalduses.

Pentagoni info kohaselt olid just Soleimani organiseeritud viimastel kuudel aset leidnud rünnakud liitlasvägede sõjaväebaasidele Iraagis.

"Kindral Soleimani andis ühtlasi heakskiidu USA saatkonna ründamiseks Bagdadis, mis leidis aset sel nädalal," märkis Pentagoni teadaandes.

Iraani Revolutsioonikaart oli samuti koheselt veendunud, et USA korraldas kindrali tapnud raketirünnaku. "Revolutsioonikaart teatab kuulsusrikka islamikomandöri Qasem Soleimani märtriks saamisest USA õhurünnakus Bagdadis," seisis nende ametlikus teadaandes.

USA raketilöögist purustatud sõidukid Bagdadi lennujaama kõrval. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Ühtlasi sai surma Iraagi poolsõjaväelise rühmituse Hashed al-Shaabi asekomandör Abu Mahdi al-Muhandis. Rühmituse eestkõneleja ja teised liikmed kinnitasid asekomandöri hukkumist. Hashed al-Shaab süüdistas rünnakus koheselt Ühendriike.

"Hashedi asejuht Abu Mahdi al-Muhandi ja Qudsi juht Qasem Soleimani tapeti USA õhurünnakus, mis tabas nende autot Bagdadi rahvusvahelise lennujaama teel," kirjutati rühmituse avalduses.

Iraagi pealinnas Bagdadis sai neljapäeva hilisõhtul raketirünnakus lennuväljale surma kokku vähemalt kaheksa inimest.

Ametnike info kohaselt tulistati lennujaama pihta vähemalt kolm raketti, mis plahvatasid pagasihalli lähedal. Põlema süttis mitmeid sõidukeid.

"Kolm raketti tabasid Bagdadi rahvusvahelist lennujaama. Kaks sõidukit lendas õhku," kirjutati Iraagi armee ametlikus avalduses.

USA raketilöögi koht Bagdadi lennujaama kõrval. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Iraan määras Soleimani järeltulijaks Esmail Qaani

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei määras reedel revolutsioonikaardi välisoperatsioonidega tegeleva eliitväeosa Quds tapetud liidri Qasem Soleimani järeltulijaks Esmail Qaani. 

"Hiilgava kindrali Qasem Soleimani märtriks saamise järel nimetan brigaadikindral Esmail Qaani revolutsioonikaardi üksuse Quds komandöriks," teatas Khamenei oma veebilehele riputatud avalduses. 

Pompeo ja Trumpi reaktsioonid

USA riigisekretär Mike Pompeo postitas Twitterisse pärast raketilööki video, mis tema sõnul kujutab Soleimani surma üle rõõmustavaid iraaklasi.

President Trump postitas veidi enne Pentagoni teadet oma Twitteri kontole lakooniliselt USA lipu kujutise.

Pompeo Soleimani tapmise kohta: USA jääb deeskalatsioonile pühendunuks

Pompeo ütles reedel pärast Iraani kindrali Qasem Soleimani tapmist õhulöögiga Iraagis, et Ühendriigid jäävad deeskalatsioonile pühendunuks.

Pompeo ütles Twitteris, et rääkis tapmisest Briti välisministri Dominic Raabi ja Hiina poliitbüroo liikme Yang Jiechiga.

"Olen tänulik, et meie liitlased tunnistavad jätkuvat agressiivset ohtu, mida kätkevad endas Iraani Qudsi väed," kirjutas ta.

"USA jääb deeskalatsioonile pühendunuks," säutsus välisminister.

Pompeo: USA tappis Soleimani rünnaku ärahoidmiseks

Pompeo ütles hiljem CNN-ile, et kindral Soleimani "kavandas piirkonnas aktiivselt aktsioone, suurt aktsiooni, nagu ta seda kirjeldas, mis oleks seadnud ohtu kümnete kui mitte sadade ameeriklast elud."

"Me teame, et seda oli oodata kohe varsti. See oli luureandmetel põhinev hinnang, mis ajendas meid otsustama."

Pompeo ei öelnud, kus ja millal pidi rünnak tehtama. Ta ütles telekanalile Fox, et rünnakus oleks saanud surma ka palju moslemeid, iraaklasi ja teiste riikide inimesi.

Ta avaldas lootust, et Iraan näeb Ameerika otsustavust ja astub samme pingete vähendamiseks, "astub samme, mis on kooskõlas normaalsete riikide tegudega".

"Ja juhul kui nad seda ei tee, juhul kui nad lähevad teises suunas, tean ma, et president Trump ja kogu Ühendriikide valitsus on valmis kohaselt vastama."

Löök järgnes USA saatkonna piiramisele

Iraani-meelsed protestijad lahkusid alles kolmapäeval USA saatkonna ümbrusest Bagdadis pärast seda, kui Iraani toetatav poolsõjaväeline rühmitus Hashed al-Shaabi andis oma poolehoidjaile korralduse aktsioon lõpetada.

Tuhanded Iraanile lähedaste Iraagi relvarühmituste toetajad kogunesid teisipäeval saatkonna ette, et väljendada viha USA õhurünnakute vastu, milles hukkus 25 Iraani-meelset võitlejat.

Protestijad läbisid suurema vaevata kontrollpunktid, mis peaksid kaitsma rangelt valvatavat Rohelist Tsooni, tungisid vastuvõtualale ja kirjutasid seintele Teherani toetavaid sõnumeid. USA vastas kiire sõjaväelaste kohaletoomisega.

USA ametnik: Soleimani tapeti täppislöögiga

USA droon andis Iraani revolutsioonikaardi kindrali Qasem Soleimani ja Iraagi paramilitaarväe Hashed al-Shaabi asekomandöri Abu Mahdi al-Muhandise tapmiseks täppislöögi, ütles Pentagoni ametnik.

"Täppislöök anti kahele sõidukile Bagdadi lennujaamas," ütles anonüümsust palunud ametnik.

Ta lisas, et Bagdadi on jõudnud osa USA 82. õhudessantdiviisi kiirreageerimisüksuse 750 võitlejast, kes sinna lähetati.

"Nad suunduvad USA saatkonda, et vahetada välja viimastel päevadel saabunud merejalaväelased," ütles ametnik.

Iraagi peaminister: USA raketilöök ähvardab läita sõja

Iraagi peaministri kohusetäitja Adel Abdel Mahdi taunis reedel "agressioonina" USA raketirünnakut, mis ähvardab tema sõnul läita sõja.  

"Riiklikul ametikohal töötava Iraagi kõrge sõjaväekomandöri tapmine on agressioon Iraagi riigi, selle valitsuse ja rahva vastu," teatas Mahdi avalduses. 

Peaminister viitas Hashed al-Shaabi asekomandörile Abu Mahdi al-Muhandisele, kes sai surma samas õhulöögis, milles hukkus Iraani revolutsioonikaardi välisoperatsioonide eest vastutava eliitüksuse Quds komandör Qasem Soleimani. 

Abdel Mahdi sõnul oli raketilöök ka USA vägede Iraagis võõrustamise tingimuste jäme rikkumine. 

Ühendriikidel on Iraagis umbes 5000 sõdurit. 

Iraani julgeolekunõukogu koguneb Soleimani tapmise järel istungile

Iraani kõrgeim julgeolekunõukogu koguneb reede hommikul pärast revolutsioonikaardi välisoperatsioonide juhi tapmist erakorralisele istungile, edastas riigimeedia.

"Paari tunni pärast peetakse kõrgeima riikliku julgeolekunõukogu erakorraline istung, et vaadata läbi mõrvarlik rünnak kindral Soleimani sõidukile Bagdadis, mis viis tema märtriks saamiseni," edastas ISNA nõukogu sekretariaadi pressiesindaja Keyvan Khosravi sõnad.

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif nimetas Soleimani tapmist ohtlikuks eskalatsiooniks ja hoiatas USA-d tagajärgede eest.

"USA rahvusvahelise terrorismi akt, rünnata ja tappa kindral Soleimani...on väga ohtlik ja rumal eskalatsioon," kirjutas Zarif Twitteris. "USA kannab vastutust oma kuritegeliku avantürismi kõigi tagajärgede eest," lisas ta.

Iraani revolutsioonikaardi endine ülem vandus Ühendriikidele kättemaksu. "Soleimani liitus oma märtriks saanud vendadega, kuid meie maksame Ameerikale kohutaval moel kätte," ütles praegu Iraani otstarbekuse nõukogu juhtiv Mohsen Rezai Twitteris. 

Hashed al-Shaabi komandör kutsus oma võitlejaid valvsusele

Iraagi Iraani-meelse rühmituse Hashed al-Shaabi komandör kutsus reedel oma võitlejaid valvsusele pärast USA raketirünnakut, milles hukkus Iraani revolutsioonikaardi kõrge kindral. 

"Kõik vastupanuvõitlejad peavad olema valmis ajal, mil meid ootavad ees vallutus ja suur võit," lausus Asabi al-Haqi juht Qais al-Khazali käsitsi kirjutatud kirjas, mida AFP nägi. 

Hashed al-Shaabi koondab Iraagi Iraani-meelseid rühmitusi. 

USA saatkond Bagdadis kutsus ameeriklasi Iraagist otsekohe lahkuma

USA saatkond Bagdadis kutsus Iraagis viibivaid USA kodanikke reedel otsekohe riigist lahkuma. 

"USA kodanikud peaksid lennuliini kaudu lahkuma nii kaua, kui see on veel võimalik, ja selle ebaõnnestumise korral lahkuma teistesse riikidesse maismaad pidi," teatas saatkond avalduses. 

USA välisministeerium käskis hiljem samuti Ühendriikide kodanikel otsekohe Iraagist lahkuda.

"Pingete süvenemise tõttu Iraagis ja piirkonnas soovitame USA kodanikel tungivalt otsekohe Iraagist lahkuda," kirjutas välisministeerium Rwitteris.

"Iraani-meelsete võitlejate rünnaku tõttu USA saatkonna territooriumile on kõik konsulaaroperatsioonid peatatud. USA kodanikel ei maksa saatkonda pöörduda."

ÜRO juht: maailma ei saa lubada endale uut Lahesõda

ÜRO peasekretär Antonio Guterres hoiatas reedel pärast Iraani kindrali tapmist USA õhurünnakus, et maailm ei saa endale uut Lahesõda lubada.

"Peasekretär on seisnud järjekindlalt Pärsia lahe piirkonna deeskaleerimise poolt," ütles Guterrese pressiesindaja.

"Praegu on hetk, mil liidrid peaksid end kõigest väest vaos hoidma. Maailm ei saa lubada endale järjekordset Lahesõda."

EL: Iraagi vägivald tuleb enne kontrolli alt väljumist peatada

Iraagi vägivald tuleb enne kontrolli alt väljumist peatada, ütles Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell reedel pärast Iraani kindrali surma USA õhulöögis.

"Euroopa Liit kutsub kõiki osapooli vaoshoitusele ja vastutustunde näitamisele sellel otsustaval hetkel," sõnas Borrell.

"Järjekordne kriis ähvardab aastaid kestnud pingutusi Iraaki stabiliseerida. Veel enamgi, sest olukorra käesolev pingestumine ähvardab kogu regiooni, mis on tohutult kannatanud ja mille rahvad väärivad rahu," lisas Borrell.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: