Iraaklased näevad USA saatkonna kärpimises sõjaohtu

USA sõdurid oma saatkond Bagdadis kaitsmas eelmise aasta detsembris, kui vihased šiiidid seda ründasid.
USA sõdurid oma saatkond Bagdadis kaitsmas eelmise aasta detsembris, kui vihased šiiidid seda ründasid. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Ameerika Ühendriikide plaanid vähendada järsult oma diplomaatilist esindust Iraagi pealinnas Bagdadis võib tähendada ettevalmistusi uueks sõjaks, kardavad iraaklased.

USA igasugust sammu oma diplomaatide arvu vähendamiseks Iraagis vaadatakse regioonis kui ettevalmistusi eskalatsiooniks suhetes Iraaniga, mida Washington süüdistab raketi- ja pommirünnakute korraldamises oma üksustele.

Ühendriikide plaane oma diplomaatide arvu vähendamiseks Bagdadis on kinnitanud Reutersile kaks Iraagi ja kaks lääneriikide allikat. USA välisminister Mike Pompeo ähvardas eelmisel nädalal telefonivestluses Iraagi presidendi Barham Salih'ga, et Ühendriigid sulgevad oma saatkonna, teatas esimesena üks Iraagi veebiuudiste kanal.

USA diplomaatide äraviimine tähendab iraaklaste arvates Ühendriikide peatset lööki relvarühmitustele, mida Washington süüdistab oma üksuste ründamises. See avaks võimaluse, et Ühendriikide ja Iraani ning selle toetatud üksuste vahel puhkeb otsene relvakonflikt ainult mõni nädal enne USA 3. novembri presidendivalimisi, kus president Donald Trump loodab tagasivalimist.

Üks Lääne diplomaat ütles Reutersile, et USA ei soovi oma võimalusi piirata, kui ta tahab nõrgestada Iraani või sellega seotud relvarühmitusi. Küsimusele, kas ta ootab Washingtonilt majanduslikke või sõjalisi meetmeid, ütles diplomaat: "Relvalööke."

Iraagi usujuht Moqtada al-Sadr, kellel on miljoneid järgijaid, kutsus eelmisel nädalal rühmitusi hoiduma eskalatasioonist, kuna see võiks teha Iraagist lahinguvälja.

USA välisministeerium vastas Reutersi palvele selgitada teateid diplomaatide Bagdadist äraviimisest, et ei kommenteeri ministri eraviisilist jutuajamist välisriigi liidriga. "Iraani toetatud grupeeringud, mis tulistavad rakette meie saatkonna pihta, ei ole ohuks ainult meile, vaid ka Iraagi valitsusele," öeldi riigidepartemangust.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: