Aastaga tõusid kaupade ja teenuste hinnad 2,3 protsenti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Statistikaameti andmete kohaselt tõusid hinnad 2019. aastal tunamulluse keskmisega võrreldes 2,3 protsenti. Tarbijahinnaindeksi muutust mõjutasid kõige rohkem toit ja mittealkohoolsed joogid.

Suurima osa hinnatõusus andsid kallinenud köögivili (17 protsenti) ning jahu ja jahutooted (4,9 protsenti). Kallimad olid ka bensiin (0,5 protsenti) ja diislikütus (1,5 protsenti), odavamad aga alkohoolsed joogid (3 protsenti).

Toidukaupadest kallines möödunud aastal 2018. aasta keskmisega võrreldes enim kartul (27,9 protsenti), värske köögivili (24,1 protsenti) ja riis (10,6 protsenti).

Kulutused vaba aja veetmisele tõusid 5,8 protsenti, 5,5 protsenti kerkisid kulud haridusele ja lasteasutusele.

Möödunud detsembris hinnad novembriga võrreldes langesid 0,3 protsenti ja tõusid võrreldes 2018. aasta sama kuuga 1,8 protsenti.

2018. aasta detsembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim transport, millest põhiosa andis 10,6 protsenti kallinenud bensiin ja 6 protsenti kallinenud diislikütus. Veidi väiksem oli toidu ja mittealkohoolsete jookide mõju, millest üle poole andsid liha ja lihatooted (6,2 protsenti) ning värske puuvili (8,9 protsenti).

Toidukaupadest kallinesid enim muud jahu- ja teraviljatooted (12 protsenti) ning odavnesid kartul (17 protsenti) ja kanged piiritusjoogid (12 protsenti).

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid 2019. aasta detsembris võrreldes 2018. aasta detsembriga 0,8 ja vabalt kujunevad hinnad tõusid 2,5 protsenti.

Novembriga võrreldes mõjutasid 2019. aasta detsembris tarbijahinnaindeksit kõige rohkem eluasemega seotud teenused. Kodudesse jõudnud elekter oli 5,4 ja veevarustus 24,1 protsenti odavam. Neist viimase põhjustas pealinna veetariifide langus.

Suurema mõjuga oli veel transport, sest bensiin kallines kuuga 3,1 protsenti, diislikütus 3,6 protsenti, detsembriks ostetud lennukipiletid olid 10,5 protsenti kallimad kui novembriks ostetud piletid.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: