Suur osa lasteaedadest ei vasta tervisekaitsenõuetele

{{1578674700000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Suur osa Eesti lasteaedadest on pärit nõukogude ajast ja paljud neist ei vasta 2011. aastal kehtestatud tervisekaitsenõuetele, sest lastel napib neis nii mänguruumi kui ka õhku. Nii tuleb Tallinnal lähiaastail korda teha ligi 100 lasteaeda, paarkümmend lasteaeda on pealinn otsustanud maha lammutada, sest uue maja ehitamine on odavam kui renoveerimine.

Rõõmupesa lasteaia ehitas 50 aasta eest jalatsivabrik Kommunaar. Ühtegi kapitaalremonti pole maja näinud ja nii on aeg teinud oma töö. Aknad on küll uued, aga seinad ei pea tuult, seintes on praod ja aeg-ajalt tuleb käia katuse servalt lahtiseid telliseid ära korjamas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me oleme teda püüdnud vuntsida igal aastal. Värvime, värvi alla paneme krohvi ka, et praod kinni katta, aga see, kuidas remondi ajal kogu sein krohvist puhtaks või et väljast vaadates on telliste vahelt segu kõik ära kukkunud, ei paista ju siin toas," rääkis Rõõmupesa juhataja Lea Pihelgas.

Mänguruumi napib juba praegu, aga uued nõuded näevad ette, et aastaks 2030 peab iga lapse jaoks olema neli ruutmeetrit põrandapinda. Tüüpprojekti järgi ehitatud lasteaedu on pealinnas 20 ja nüüd on Tallinn otsustanud need maha lammutada. Rõõmupesa peaks olema esimene, mis senisel kujul maa pealt kaob ja uue maja saab.

Tallinna haridusameti juhi Andres Pajula sõnul on aastakümneid tagasi ehitatud lasteaiad nii amortiseerunud, et nende kordategemine on kallim kui uue maja ehitamine.

"Kui me saame pärast renoveerimist seisu, kus lasteaias tohib rühmas olla kümme või 12 last, siis see ei ole normaalne," tõdes Pajula.

Kuigi kõik lasteaiad ei vaja renoveerimist, on pealinnal kümne aastaga vaja korda teha ligi sadakond lasteaeda. Ühe lasteaia remont läheb hinnanguliselt maksma viis kuni seitse miljonit eurot.

"Eelisjärjekorras alustame renoveerimist nendest lasteaedadest, kuhu võimalikult palju lapsi läheb ehk üle kümnerühmalistest lasteaedadest. Kui igas linnaosas neid ei ole, siis ka väiksemad. Oleks lootnud, et aastal 2020 oleks mõni lasteaed valmis saanud, aga teades seda, et sellega tegeleb linnavaraamet, siis ma loodan, et 2021. aastal on palju põhjust avada lasteaedu," rääkis Pajula.

Kuna prognoosi kohaselt hakkab laste arv lähiajal Tallinnas kiiresti vähenema, siis pole otstarbekas kõigi mahalammutatud lasteaedade asemele uusi ehitada.

Kui praegu on Rõõmupesa lasteaias 12 rühma, siis uues majas on ruumi kümnele rühmale.

Lasteaedu jääb vähemaks

Tallinnas on praegu 125 munitsipaallasteaeda ja enamik neist on ehitatud 40-50 aastat tagasi.

Neist 125 vaid kümme on sellised, mis on ehitatud viimase 17 aasta jooksul. Ja veel kümme on viimase 17 aasta jooksul renoveeritud.

Ülejäänud 105 lasteaiast lammutakse umbes paarkümmend, kuid kõigi lammutatud lasteaedade asemele uut maja ei ehitata, vaid ligikaudu 80 maja tuleb põhjalikult renoveerida.

Seega lasteaedade arv Tallinnas väheneb. Põhjuseid on kaks. Esiteks tahab linn alles jätta eeskätt suuremad, 10-12 rühmaga lasteaiad. Teiseks väheneb laste arv pealinnas. Kui möödunud aasta seisuga oli Tallinnas ligi 26 000 lasteaiaealist last, siis aastaks 2025 on neid prognoosi järgi 1000 võrra vähem. Aastaks 2030 kahaneb laste arv 20 000-ni ning aastal 2040 on Tallinnas vaid 15 000 lasteaialast praeguse 26 000 asemel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: