USA loobus Hiina nimetamisest valuutaga manipuleerijaks

{{1578968520000 | amCalendar}}
Jüäänid ja dollarid.
Jüäänid ja dollarid. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA loobus esmaspäeval ametlikult süüdistustest, et Hiina manipuleerib oma valuutaga ebaõiglaste kaubanduseeliste saavutamiseks.

Ühendriikide rahandusministeerium andis uudisest teada kaks päeva enne seda, kui Peking ja Washington peaksid allkirjastama osalise kaubandusleppe, mis tähistab ligi kaks aastat kestnud kaubanduskonflikti lõppemist.

USA president Donald Trump süüdistas viimati eelmise aasta augustis Hiinat, et see nõrgestab tahtlikult oma valuutat eesmärgiga "varastada meie ärisid ja tehaseid".

Hiina võimud lubasid augustis jüaanil langeda esimest korda viimase kümne aasta jooksul allapoole vahetuskurssi seitse jüaani dollari eest.

Kuigi Hiina kuulutamine valuutaga manipuleerijaks oli suuresti sümboolne, lubas USA rahandusministeerium teha Rahvusvahelise Valuutafondiga (IMF) tööd "likvideerimaks ebaõiglane konkurentsieelis", mille Hiina oma tegevusega väidetavalt tekitas.

"Uues kaubandusleppes on Hiina võtnud endale kohustusi, millega nad hoiduvad ebaõiglase konkurentsieelise loomisest ega kasuta selleks valuutakurssi," ütles USA rahandusminister Steven Mnuchin.

Hiina kaubandusbilansi puudujääk USA-ga vähenes mullu 8,5 protsenti

Hiina kaubandusbilansi ülejääk USA-ga mullu kahanes, selgus teisipäeval avaldatud tolliandmetest.

Andmed avaldati vaid päev enne USA ja Hiina esimese etapi kaubandusleppe allkirjastamistseremooniat Washingtonis.

Hiina kaubandusbilansi ülejääk USA-ga oli 2019. aastal 295,8 miljardit dollarit. Arv on 8,5 protsenti väiksem 2018. aasta rekordilisest 323,3 miljardi dollari suurusest ülejäägist, selgus tolliandmetest.

Detsembri ülejääk USA-ga oli umbes 23,2 miljardit. Kuu varem oli arv suurem: 24,6 miljardit.

Kaubandusleppe järgi ostab Peking kahe aasta jooksul veel 200 miljardi dollari väärtuses USA kaupu, ütlevad Washingtoni ametnikud. Hiina pole arvu avalikult veel kinnitanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: